Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Asya’nın önemli gelişmiş ekonomisi yeniden daralma riskiyle karşı karşıya

Asya’nın gözü bu sabah açıklanan Çin verilerinde idi. Ama aynı anda Japonya’dan da gelen veriler dikkat çekti. Japon ihracatının 4…

Asya’nın önemli gelişmiş ekonomisi yeniden daralma riskiyle karşı karşıya

Asya’nın gözü bu sabah açıklanan Çin verilerinde idi. Ama aynı anda Japonya’dan da gelen veriler dikkat çekti.

Japon ihracatının 4 aydır arka arkaya düştüğünü gösteren Mart ayı verileri Çin’e gönderilen ihracatın zayıf talebin etkisiyle yine daraldığını gösterdi.

Bu veri Japon ekonomisinin yılın ilk çeyreğini daralma ile sonuçlandırabileceğini işaret etti.

Mart ayın bir önceki yılın aynı dönemine göre, ihracatın %2.4 düştüğü açıklandı. Şubat ayında da %1.2’lik daralma gerçekleşmişti.

Veriler zayıf dış talebin şirket karlılıklarına zarar verebileceğini düşündürürken, bunun karşılığında işletme harcamalarında, maaşlarda ve tüketici harcamalarında azalmalara yol açarak ekonomi üzerinde geniş çaplı bir etkiye neden olabileceği kaygılarını yükseltti.

BNP Paribas baş ekonomisti Ryutaro Kono ihracattaki düşüşlerin sermaye yatırımların sert düşüşlere ve bireysel harcamalarda yavaşlamaya neden olduğunu söyledi. Ve bu nedenle yılın ilk çeyreğinde Japon ekonomisinin yeniden daralabileceğini dile getirdi.

Eğer bu gerçekleşirse Başbakan Shinzo Abe’nin omuzlarında yük daha da ağırlaşacak.

Ve böyle bir durumda borçluluğu ekonomik büyüklüğünün iki katı olan ve dünyanın en ağır kamu borcu yüküne sahip ülkesi olan Japonya’da uygulanması planlanan vergi artışlarının yeniden ertelenmesi söz konusu olabilir.

Japon Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kuroda her ne kadar son toplantıda iyimser görünse de global risklere karşı uyarmıştı.

Piyasadaki BoJ’a dair beklenti; önümüzdeki haftaki toplantıda faizlerde bir değişiklik yapılmasa da zaten extra gevşek olan parasal genişleme programının daha da genişletilmesi konusunda Merkez’in üzerinde baskının artacağı yönünde.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler