Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ASIL SORU:  Fed 31 Temmuz’dan sonra ne yapacak?

Fed bu akşam tamam mı, devam mı diyecek?

ASIL SORU:  Fed 31 Temmuz’dan sonra ne yapacak?

Çarşamba akşamı  Fed FOMC’nin 25 baz puan faiz indirmesi konsensusa dönüşürken, ilerleyen aylarda alacağı tavır tartışma yaratıyor. Yazarımız Atilla Yeşilada’nın yönettiği İstanbulAnalytics Araştırma ekibi Fed’in 2019-2020 yol haritasını şöyle yorumladı:

 

Fed FOMC 31 Temmuz’da 25 baz puan faiz indirecek. Türev piyasalara göre, bu 2020 sonuna kadar sürecek bir gevşeme sürecinin ilk adımı. Çeşitli kaynaklara göre bu süre zarfında Fed’in en az 75, belki 100 baz puan daha faizleri kesmesi öngörülüyor. AMB’ndan beklenen ek parasal gevşeme ile birlikte, rezerv para merkez bankalarının bir kez daha global ekonominin   yardımına koşacağı algısı riskli varlıklarda coşkulu bir ralliyi sürüklüyor.

Bu varlık sınıfında bizi Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Gelişmekte Olan Ülkeler = GOÜ) ilgilendiriyor öncelikle.  JP Morgan’ın araştırmasına göre sırf SGMK grubuna yılbaşından bu yana 50 milyar dolar taze para yığıldı. Ayrıca, düşük kredi notlu şirket tahvil ihraçları patlarken, spreadler de geriledi.

 

Eğer Fed bekleneni veremezse, GOP balonu söner, ya fonlardan para  çıkar, ya da taze para girmez. Risk iştahının düştüğü senaryoda ise TL ve TL cinsi DİBS’de  istikrarı korumak iyice zorlaşır.

 

Bu raporda Fed’in yıl boyunca atacağı adımlar hususunda kesin bir görüş açıklamıyoruz, çünkü dünya Cennet’le Cehennem arasında, Araf’ta bir yerde.  Önümüzdeki bir kaç haftada ya iyice yavaşlayacak, ya da yeniden hızlanmaya başlayacak.

 

O zaman “Fed karar alırken hangi unsurları göz önüne alacak? Sorusuna cevapları arayalım:

  • Powell ekonominin iyice ısınarak biraz daha fazla enflasyon üretmesini istiyor. 2Ç2019’da %2.1 genişleyen reel milli gelir %1.8 çekirdek PCE ve %2.5 deflatör üretti. Bu kriterlere göre, enflasyon riski düşük, emek pazarında oldukça atıl kapasite var.  Fed faiz indirimlerine devam etmeli.
  • Ticaret şoku göz önüne alınırsa, ABD’nin 2Ç büyüme performansı hiç de fena değil, fakat kompozisyonu bozuk.

 

Sabit sermaye yatırımları durma noktasında. Pratikte   gözlemesek de, teorik olarak düşük faizler yatırım maliyetini düşürüp, şirketlerin piyasa değerini yükselterek yatırımları da canlandırır. Bu unsur da ek faiz indirimine cevaz veriyor.

 

  • Fed artık küresel ekonominin durumunu da göz önüne alıyor. Başlıca odak noktası Çin’de güncel veriler hiç de gözalıcı değil: Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, şirket karları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 azaldı.  Şirket karları yılın ilk yarısında yüzde 2,4 geriledi. İlk 5 ayda düşüş yüzde 2,3 seviyesindeydi. Ek olarak BloombergHT şunları kaydetti:  Çin ekonomisi Temmuz ayında da zayıflamayı sürdürerek büyümeyi canlandırmak için daha fazla politika desteğine ihtiyaç duyulduğu yönündeki argümanı destekledi.

Bloomberg Economics’in piyasa güveni ve işletme koşullarına ilişkin erken indikatörleri bir araya getiren göstergesi Temmuz’da yavaşlamayı işaret etti.  Genelde küresel ekonomiden iyimser veri gelmiyor. Fed’in faiz indirmesi kısmen de olsa destek sağlar.

 

Öte yanda, Ticaret Müzakereleri bir kez daha Şangay’da başlarken, kalıcı bir uzlaşma beklenmese de, en azından ek yaptırımlar gündemde değil. Barclay’se göre, Çin’in daha fazla tarım ürünü satın alma vaadi karşılığı, ABD  olası nihai anlaşmada ek vergileri derhal yürürlükten kaldırma sözü  verebilir.

 

Bu gelişme ise acilen ek faiz indirimi yapılmasına karşı bir done arzediyor. Çünkü ABD ve dünyada sabit sermaye yatırımlarının gerilemesinin başlıca nedeni güvensizlik. Ticaret Savaşları azmayacaksa, ABD ve dünya ekonomisi ikinci yarı yılda toparlanır.

 

FOMC’nin bizim gibi “Trump’ın ipiyle kuyuya inilmez” görüşünden yola çıkıp yıl boyunca ek faiz indirimi sinyali vermesi ihtimalini göz ardı etmiyoruz.

 

FAKAT, ileriye dönük göstergeler bize çok değişik bir manzara sunuyor. Mesela, FT’tan Gavyn Davies Çin ekonomisinin hızının %7’ye yükseldiğini iddia ederken, Goldman Sachs Asya’da uluslararası ticaret döngüsünün yeniden hızlanacağını öne sürüyor.  Bloomberg’ten Marcus Ashworth ise Euro-bölgesi’nde Brexit dışında politik risklerin azaldığına dikkat çekiyor. İtalya’da erken seçim riski bertaraf edildi, Brüksel’le bütçe anlaşmazlığı tatlıya bağlandı, Yunanistan’da merkez sağ bir hükümet var ve yeni AB liderleri de büyük ölçüde belli oldu. Sonuçta, Euro-bölgesi’nde şirket tahvili ihracı patlarken, spreadler de daralmayı sürdürülebilir:

 

Özetle, Ticaret Savaşları’na nokta konulduğu bir ortamda, Fed’in Eylül ve sonrasında fazi indirimini gerektirecek kaygılar büyük ölçüde bertaraf olabilir.  Daha da önemlisi, ABD’de hanehalkı tüketiminin yanına sabit sermaye ve inşaat yatırımları eklenerek ekonomi ısınabilir.

Dolar Endeksi’nin Pazartesi akşamı 98 sınırını aştığını, ABD 10 yıllık gösterge DİBS’de getirinin %2.06’dan aşağı gelmediğini kaydedelim. Fed’in 31 Temmuz’dan sonra faiz indirmediği senaryoda, daha güçlü bir Dolar Endeksi ve %2.50 düzeyine doğru hareketlenen 10 yıllık getiriler GOP balonunu patlatabilir.

 

İstanbulAnalytics raporlarını tetkik etmek veya abone olmak için, linkteki sayfayı ziyaret edin

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler