Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Arjantin’de bir deprem daha

Fernandez: IMF kredisi geri ödenemez!

Arjantin’de bir deprem daha

Arjantin bu hafta yine Gelişmekte Olan Piyasaların (GOP, Ülkeler  = GOÜ) başına dert olmaya aday.  Cuma’dan bu yana Fitch ve S&P ülkenin kredi notunu düşürdü, Pazar günü Maliye Bakanı Nicolas Dujovne istifa etti.  Bu akşam ise başkanlık seçimlerini kazanmaya aday gösterilen sol tandanslı Alberto Fernandez ülkenin IMF’ye borcunu ödemeyeceğini ve yeniden pazarlık etmek istediğini beyan ettiği ajanslarda geçti.

Merval bugün tatil nedeniyle kapalı, fakat Arjantin FX tahvilleri New York’ta çok ağır satış yiyor. Henüz MSCI GOP Hisse Endeksi’ne Latin Amerika hisseleri dahil olmadı, günlük %0.7 kazançlı seyrediyor.  Fakat Latin Amerika’ya yayılan ikinci bir Arjantin şoku beklenebilir.

 

Fernandez hafta sonunda Clarin dergisinde yayınlanan röportajında şu ifadeleri kullandı:  “Size şu kadarını söyleyebilirim, kaçınılmaz bir gerçek var, o da Arjantin’ın bugünün şartlarında IMF kredisini geri ödeyemeyeceğidir”.

Fernandez kaybederse Macri’ye yeniden pazarlık için destek vereceğini de eklerken, IMF programına sadık kalıp kalmayacağı hakkında bilgi vermedi (ya da basına yansımadı). Fakat, Arjantin ve IMF arasındaki ilişkinin “teslimiyetten” “karşılıklı saygıya” evrilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Fernandez’e göre Arjantin için krizden çıkış yolu ABD’ye ihracatı artırmak. Daha sonra da piyasaları iyice korkutması mümkün bir ilave yaptı.  Arjantin’in DİBS’leri bile vadesinde ödeyecek kaynağı olmayabilir. Bunların faiz ve vade koşullarının da yeniden pazarlığı gerekecek.

 

Bloomberg’e göre, bu haber akımı neticesinde Arjantin FX tahvillerinin eşvadede ABD tahvillerine faiz farkı bir anda 203 baz puan genişleyerek %18’i aştı.  100 yıllık tahvil ise dolarda 5 cent daha kaybetti.  CDS primleri  319 puan daha fırlayarak yatırımcıların artık nerdeyse kesin morataryum beklediklerini fiyatlıyor.

 

Londra menşeli BlueBay Asset Management kıdemli GOP stratejisti Graham Stock’a göre, Arjantin mali varlıklarında çalkantı seçime kadar devam edecek. Stock Macri’nin halihazırda almakta olduğu  tedbirlerin seçim kazanmasına yetmeyeceğini, öte yanda popülizme kayan bu politikaların yatırımcıları daha fazla rahatsız edebileceğini kaydetti.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler