Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ANALİZ:  Trump ABD’li şirketleri Çin’den çıkmaya zorlayabilir mi?

ABD Başkanı iyice coştu, OHAL ilanı istiyor

ANALİZ:  Trump ABD’li şirketleri Çin’den çıkmaya zorlayabilir mi?

 

Cuma akşamı ilk kez Çin’i Ticaret Savaşı’nda taviz vermeye zorlamak için ABD’li şirketlerin ülkeyi terketmesini emreden Trump bu talebini Paris’te de tekrarlarken,  Beyaz Saray Başkanın eski bir OHAL yasasını kullanarak bu sonucu elde edebileceğini söyledi. Beijing ise Trump’tan gelecek her türlü hamleye karşı hazır.  ABD-Çin karşılıklı ambargolara doğru yol alırken, Trump’ın ısıyı düşürmesi tek çare.  Fakat, hasar şimdiden oluştu.   Trump’ın OHAL tehdidi sonrasında Amerikan şirketleri artık Çin’e yatırım yapmaz.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow’a göre, Başkan’ın şirketlerin bir ülkede faaliyet göstermesini yasaklama yetkisi var. “Emergency Economic Powers Act of 1977” eski başkan Carter  döneminde İran’la ticareti kesmek için kullanıldı.  Şu ana kadar ise 59 kere hasım ülkelerin ekonomilerini zorlamak için devreye girdi.   Fakt, Kudlow Trump’un acil idari tedbir almak yerine ABD’li şirketlerin tedricen Çin’le ilişkilerini kesmesini arzuladığını belirtti.

Çin’de iş yapmak çok zor, fakat binlerce ABD şirketi sonsuz büyüklükteki pazarın cazibesine kapılarak bu riski göze alıyor. Bunların Çin’i terketmesi kısa vadede ekonomiye kayda  değer zarar verir, fakt uzun vadede boşlukları yeni veya daha güçlü yerli şirketler doldurur.  ABD’nin böyle bir hamlede kaybedeceği ise ucuz imalat maliyetleri, ihracatta gerileme, daha zayıf temettü akımı ve dünyanın en büyük pazarını rakiplerine kaptırma.  Uzun vadede, ABD için Çin’den çekilmek enflasyonu yükseltici bir adım olur.

 

CNBC’ye konuşan araştırma ve danışmanlık şirketi Eurasia Group Asya bölge başkanı Michael Hirson Çin Başkanı Xi Jinping’in Trump’ın güzellikle ikna edileceği görüşünü terkettiği ve en kötüsüne hazırlıklara başladığını belirtti.  Hirson’a göre Bejiing ticaret müzakerelerini durdurmak niyetinde değil, ama artık Trump’ın verdiği sözleri dahi tutmayacağını öngörüyor.

Global Times’in baş editörü  Hu Xijin’e göre Çin ilişkilerin kesilmesine karşı B Planı hazırladı. Çin eski Ticaret Bakan yardımcsı Wei Jianguo planı şöyle açıkladı:

  • Kamu teşviklerini artırmak
  • Yol ve Kuşak Projesi’ne daha fazla kaynak aktararak yeni ticaret partnerleri bulmak
  • İş ortamını düzeltecek yasalar çıkartmak
  • Vergi indirimleri

ABD cephesinde ise Apple’ın şimdiden Çin operasyonlarının %15-30’nu alternatif ülkelere kaydırma projesini başlattığını biliyoruz. Fakat, genelde ABD işdünyası Trump’ten gelen direktiflere sıcak bakmıyor.

Diğer ülkeler açısından Trump’ın icraata geçmesi hem avantajlar hem de riskler yaratıyor. İlk aşamada Çin ekonomisinin yavaşlaması tedarikçi ülkeleri çok zorlayacak. Fakat, Çin’in ticaretini artırmak için ekonomik yardım alabilecek ülkeler ve Yol ve Kuşak Projesi güzergahı üstünde olanlar kazanabilir. ABD üretiminin Çin’den çıkması durumunda ise Asya’da Vietnam, Tayvan, Tayland ve Bangladeş şanslı. Uzun süredir konuşulan ABD-Türkiye serbest ticaret antlaşmasının devreye girmesi halinde, bazı işkollarında Türkiye Çin’in boşluğunu doldurabilir.

 

Öte yanda, hme SP500 hem de başlıca Çin borsa endekslerinde yer alan dev şirketlerin karları düşecek.  Borsalarda satışlar bu hesaplamalar yüzünden de sürebilir.

 

Trump ciddi mi sorusu ise ancak Paris’ten dönmesi ve Kongre’nin tepkisini gördükten sonra cevaplanabilir.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler