Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ANALİZ:  Ticaret Barışı balonu

Beijing’in çok uzun vadeli bir plan içinde hareket ettiği, fakat ekonomisinin her geçen gün zayıfladığı, Trump’ın ise her gün değişen  ruh haliyle oynadığı fakat güçlü ekonomi ve kemik gibi sağlam bir seçmen tabanından destek aldığı bir oyun oynanıyor

ANALİZ:  Ticaret Barışı balonu

Cuma akşamı DJ30 tarihi rekorunu kırarken, Gelişmekte Olan Piyasalar‘da MSCI Hisse Endeksi de 3 günlük gerileme ardından %0.67 prim yaptı.  Tüm kürede bir risk coşkusu vardı. Halbuki Washington ve Beijing arasındaki görüşmeler tıkanırken, rallilere yakıt verecek diğer bir gelişme, Fed’in faiz indirimi de bir başka bahara kaldı. Biraz önce CNBC.com “Bejiingde hava çok karamsar” başlığı ile görüşmelerin tıkandığını doğruladı, ABD endeks vadelileri eksiye döndü.  ABD eğer anlaşma olmazsa 15 Aralık’ta $156   milyar değerinde Çin malına vergi koyacak.  Piyasaların bu tarihe kadar sabırla bekleyeceğini düşünmek zor.

Lombard-Odier gibi  yatırım bankaları dünya ekonomisinin artık dip yaptığını iddia etse de, kanıt çok az. OECD dünya ticaretinin daralmaya başlamasından endişeli. Çin’de imalat sanayi üretimi ve perakende satışlar yavaşlamaya devam ederken, Japonya’da 3Ç2019 GSYİH büyümesi %0.2’ye yavaşladı. Almanya son 10 yılın en yavaş büyümesini rapor ediyor.

 

Fakat, bu yavaşlamada başta gelen neden olan Ticaret Savaşları’nın kısa sürede Faz 1 adı verilen ara-antlaşma ile önce ateşkese dönüşeceği, ardından da tedrici olrak tarifelerin kaldırılacağı ve iki devin teknoloji paylaşımından, sınırötesi satınalmalara kadar rekabetten işbirliğine yöneleceği umudu riskli varlıkları coşturdu.

Bank of Amerika Merrill Lynch fon yöneticileri anketine göre, katılımcıların çoğu gelecek yıl dünya ekonomisinin toparlanmasını beklerken, yarısı hisselerin diğer varlık gruplarından daha iyi performans göstereceğine inanıyor.  Fonların nakti %4.2’ye kadar inerken, hisse ağırlığı “benchmarkların” yani endeks ağırlıklarının %25 üstünde. IIF’e göre, 2019’un ilk yarısı sonunda düşük faiz ve  gelecek yıllarda yüksek büyüme umudundan cesaret alan kamu ve şirketlerin borç stoğu da dünya çıktısının %320’ne erişerek yeni bir rekor kırdı.  IIF zayıf büyümenin bu borcun ödenmesinde problem yaratacağını ileri sürdü.

Özetle, Ticaret Barışı risk iştahının sürmesi ve borcun ödenmesi için kritik bir ön şart, fakat Cumartesi günü South China Post’ta yayınlanan ve CNBC.com’da da ana hatları doğrulanan habere göre, taraflar arasında temel hususlarda uzlaşma yok.

En temel uyuşmazlık noktalarından biri Çin’in Trump’ın israr ettiği $40-50 milyar değerinde ABD tarım ürününü almakta isteksiz kalması. Beijing Renmin Universitesi profesörü Shi Yinhong’a göre, “Çin ihtiyacı olmayan tarım ürünlerini almaz, hele hele böyle bir dayatmanın antlaşma metnine yazılmasına hiç razı olmaz” dedi. Shi’ye göre “Halihazırda anlaşma çabaları büyk zorluklara şahit oluyor. Çin ancak çok küçük tavizler vermeye hazır”.

 

ING Çin ekonomisti Iris Pang “Yıl sonundan önce imza töreni açıklanması konusunda iki taraf çok acelesi davrandılar” diye ilave etti. “Çin’in ABD’den anılan miktarda tarım ürünü ithal etmesi hayale benziyor. Ek olarak, Beijing antlaşmayı seçim yılı olan 2020’ye öteleyerek Trump’a karşı avantaj elde etmek isteyebilir”.

ABD tarafı ise Bejing’in teknoloji gaspı ve fikri mülkiyet hakları hususunda somuıt bir uzlaşmaya varmaya yanaşmamasından yakınıyor. Çin’in antlaşma imzalanır imzalanmaz gümrük vergilerinin kaldırılması önerisini mantıksız buluyor.

Beijing’in çok uzun vadeli bir plan içinde hareket ettiği, fakat ekonomisinin her geçen gün zayıfladığı, Trump’ın ise her gün değişen  ruh haliyle oynadığı fakat güçlü ekonomi ve kemik gibi sağlam bir seçmen tabanından destek aldığı bir oyun oynanıyor. Uzman ve piyasaların  sonuçlar hususunda hata yapmaları olasılığı çok yüksek.  Fakat, 15 Aralık yaklaştıkça, imza tarihinin açıklanmadığı her gün, dolar, altın ve tahviller gibi güvenli limanlara talebi artıracak.  Balonlar aniden ve sert kayıplarla sönebilir.

 

 Global Durgunluk ve Mali Kriz Riski Yükseliyor

Brexit ve Ticaret Savaşlarında Çözüme Doğru?

 

ABD istihdam sonrası Fed ne yapar?

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler