Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ANALİZ:  Gelişen Piyasaların çilesi bitmedi

  2019’a Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) varlık sınıfı hakkında olağanüstü bir iyimserlikle girildi.…

ANALİZ:  Gelişen Piyasaların çilesi bitmedi

 

2019’a Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) varlık sınıfı hakkında olağanüstü bir iyimserlikle girildi. Fed’in faiz artırımlarında yolun sonuna geldiği, GOÜ’in Gelişmiş Ülkelere nazaran daha hızlı büyüyeceği beklentisi ve GOP varlıklarının göreceli olarak ucuz kalması yoğun bir sıcak para akımı tetkiledi. Fed’in tarihi U-dönüşü ardından da sıcak para dağlar gibi yığıldı GOP’a.

Bu kez de ABD ve AB yavaşlarsa, GOÜ’in güvenilir liman olacağı ve GOÜ Merkez Bankaları’nın faiz indirerek bono-tahvili cazip kılacağı hikayeleri eklendi  iyimserlik nedenlerine.  Türkiye bu iyimserlikten iki şekilde yararlandı. Birincisi, çok az sıcak para girişi gözlesek de, yatırımcılar hükümetin seçim öncesi aldığı akla zarar kararları, hatta seçimin yaklaştığını bile göz ardı edip, carry trade getirisine odaklandılar. İkincisi, Hazine yurt dışından biraz pahalı da olsa deve yüküyle borçlanmayı becerdi.

 

GOP analizleri siz ilgilendirmese de, bu noktada okumaya devam etmeniz lazım, çünkü iyimserlik haksız çıkar, ya da biterse (mesela değerlemeler yeniden yükseldiği için), Türkiye’nin eksikleri-aksaklıkları gözler önüne serilecek. Hem sıcak para kaçacak, hem de Hazine ve banka-özel sektörün dış borç bulması zorlaşacak. Nihayetinde, TL bir kez daha ters esen rüzgara kurban gidecek.

 

GOP hikayesine inanmadım

 

Bendeniz GOP hikayesine asla inanmadım. Çünkü ortada bir GOÜ hikayesi yoktu. Fed’in tavır değiştirmesiyle ceplerinden para taşan fonların eski alışkanlıklarına dönerek, getiri uğruna her türlü riski göze aldıkları bir ortama girmiştik.  Bu hava her an bozulabilir.

 

Linkte verdiğim tecrübeli finans yazarı ve Johns Hopkins Uygulamalı Ekonomi Enstitüsü misafir akademisyeni Simon Constable’ın “Why The Pain Isn’t Over Yet for Emerging Markets” (Niye GOP’un acısı daha bitmez?) başlıklı analizi kafamdaki fikirlerle çok uyuşuyor. Bu analiz de büyük ölçüde onu örnek alıyor.

Dünya yavaşlarsa, GOÜ ayakta kalabilir mi?

 

Önce, halen dünya ekonomisinde gözlenen yavaşlamanın önemli bölümü küresel ticaretten kaynaklanıyor. Bunun nedeni de Trump’ın Ticaret Savaşları’na girişmiş olması. Çin’le müzakereler devam ederken, şimdi de AB’ye otomotif için ek vergi gündeme geldi. Ama küresel ticaretten en çok yarar gören GOÜ!  Onların kazanıp Çin,  ABD ve AB’nin kaybedeceği bir gelecek olamaz.

 

Nedenini anlamak için ABD ve Çin’in büyük ölçüde ithalata dayalı ekonomiler olduğunu bilmek lazım. ABD dünyanın dört bir yanından her türlü mal ve hizmeti satın alırken, Çin ticaret fazlası verse de, sermaye malları için Almanya ve Japonya’ya, ham madde için Latin Amerika’ya, ara mallar için de çevresindeki Asya ülkelerine bağımlı.  Çin ve ABD tökezlerse, tüm dünya düşer. Bizim özelimizde, AB’de  de yavaşlamanın sürmesi, ihracatımıza ağır bir darbe vurur.

 

Ya global ekonomi hızlanırsa?

 

Şimdi tersini düşünelim. Ticaret Savaşları’nın barışa dönüştüğü, Trump’ın Venezuela ve Yüce Divan’la uğraştığı bir gelecek bu. O zaman önce dünya, sonra da ABD ekonomisi canlanır.  ABD’de halen enflasyonla yüksek doğrusal bağlantısı olan ücretler yıllık %3.2 temposunda artıyor ve petroldeki yükseliş de manşet enflasyona yansıyacak. Fed yılın ikinci yarısında kolaylıkla bir kez daha U-dönüşü yaparak faiz artırımlarına devam edebilir.

 

GOP varlıkları, dolar ve ABD tahvil faizleri arasında çok yüksek bir ters korelasyon var. Halihazırda, ABD tahvil faizleri Fed ve yavaşlayan büyüme beklentileri sayesinde abartılı oranda geriledi. Fakat, Dolar Endeksi tüm tahminlerin tersine 2018 ortalarında başladığı güçlenme trendini sürdürüyor. Bahsettiğim dünyada, 100’ü geçer, ABD 10 yıllık tahvil getirisi de yeniden %3.0-3.5 bandına oturur.

 

Bu senaryo, Türkiye için de çok acı olur. Brent 65 dolar, Dolar Endeksi %5 daha pahalı, ve ödediğimiz F/X faizi de 75-100 puan kadar yükselmiş diye düşünün.   Hastadan ümit kesilir.

 

Bu yüzden Ticaret Savaşları ve Brexit filminin sonunu görmeden GOP’a yatırım yapmam, TL ve DİBS konusundaki iyimserliğe  de katılmam.

 

Websitemi ziyaret etmenizi rica ederim, yenilemeler var:

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler