Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ANALİZ:   ABD tarımdışı istihdam:  Bu resimdeki yanlışları bulun

FOREKS’e göre, ABD’de tarım dışı istihdam  (TDİ) Şubat ayında beklentilerin çok gerisinde kaldı, ancak işsizlik oranı yüzde 3,9’dan yüzde 3,8’e…

ANALİZ:   ABD tarımdışı istihdam:  Bu resimdeki yanlışları bulun

FOREKS’e göre, ABD’de tarım dışı istihdam  (TDİ) Şubat ayında beklentilerin çok gerisinde kaldı, ancak işsizlik oranı yüzde 3,9’dan yüzde 3,8’e geriledi. Şubat ayında tarım dışı istihdam bir önceki aya göre sadece 20 bin arttı.

 

Beklenti istihdamın 172-180 bin artacağı yönündeydi. İstihdam rakamı 2018’in tamamında aylık ortalama 200 bin artmıştı.

 

ABD’de Ocak ve Aralık ayı için tarım dışı istihdam verileri de revize edildi. Aralık ayı tarım dışı istihdam artışı 222 binden 227 bine ve Ocak ayı istihdam artışı 304 binden 311 bine çıktı.

 

Şubat ayında saatlik kazançlarda artış Nisan 2009’dan bu yana görülen en yüksek seviyeye, yüzde 3,2’den yüzde 3,4’e yükseldi.

 

Garip bir veri

Konsensusa oranla bu denli düşük bir gerçekleşme 2011’den bu yana ilk kez görülüyor.  Umulandan çok daha zayıf gelen perakende satış verisiyle birlikte, ABD’nin  Euro-bölgesi, Çin ve Japonya gibi duraksamaya giren ekonomiler listesine katıldığı kaygısı yayılıyor. Dolar Endeksi hala 97 düzeyinin üstünde, ama 2 gün önceki zirvesinden gerilerken, DJ30, SP500 ve ABD tahvil faizleri de seansa düşüşlerle başladı. (TSİ 18:30)

 

Mesele şu, TDİ’da bu beklenmedik düşüş, sonun başlangıç mı, yoksa geçici bir nefeslenmenin semptomu mu?

 

ABD ekonomisinde mevsimsellik

 

Son 8 yılın verilerine baktığımızda, ekonomide ya yılın son, ya ilk çeyreğinde beklenmeyen yavaşlamalar göze çarpıyor. Bu yavaşlama ekonominin doğal ritminin sonucu, ya da Çalışma Bakanlığı’nın verileri iyi filtreyememesinden kaynaklanabilir.

 

Hep TDİ’yla korelasyonu düşük olduğu için eleştirilen, fakat kendi başına geçerli ve önemli bir istihdam göstergesi olan ADP de Şubat’ta yavaşldı, fakat 180 bin+ aylık istihdam kazancıyla, bambaşka bir manzara çizdi. Aynı yorumu Aralık’ta A/A %1.2 gerileyen perakende satışlar için de yapabiliriz, çünkü dev perakende ve e-ticaret mağazalarından gelen ciro  sonuçları tüketicinin harcamaktan çekinmediğini gösteriyor.

 

Federal hükümetin 1Ç2019 veri döneminde kapalı olması ekonomik faaliyeti yavaşlatmış, ayrıca veri toplama süreci ve kalitesini de düşürmüş olabilir.

 

Son olarak, ABD ekonomisinin geleceğe yönelik ivmesini oldukça iyi yansıtan ISM ve PMI anketlerinden imalat sanayinde yavaşlama teyit edilirken, hizmet sektöründe adeta patlama yaşanıyordu. Özetle, elimizdeki veriler ekonomik aktivitenin hızı hakkında birbirine zıt sonuçlar sunuyor.

 

Bize göre henüz ABD’nin gözle görülür ölçüde yavaşladığına dair yeterli kanıt oluşmadı.  Fakat,     Ticaret Savaşları’na son verilmemesi ve Trump’ın dünyanın her yerinde kavga araması olarak özetleyebileceğimiz tutumu değişmezse, güven unsuru ve sabit sermeye yatırımları vasıtasıyla politik belirsizliğin ekonomiye sıçrayacağını kestirmek de abartılı bir kehanet olmaz.

 

Öte yanda, önce Fed, sonra da AMB’nın “parasal normalleşme” adını verdiğimiz faiz artırımı ve/ya bilanço daraltma sürecini ötelemesi/kısa kesme kararı alması, ekonomilerin yeniden canlanması için destek teşkil ediyor. Finansal koşulların da gevşediğini söyleyebiliriz.

 

Fed ne yapacak?

 

TDİ 20 bine düşerken, yıllık ücretler %3.4 artışla 2009’dan bu yana en güçlü temposunu yakaladı. Fed’in Bej Kitabı da emek pazarında ciddi bir kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu teyit ediyor.

Yükselen ücretler (enflasyonist baskı yapar) ve yavaşlayan istihdam (ekonominin soğuduğuna işaret) stafglasyonis bir  görünüm arzediyor. Üstelik bu kez sorunun arz-yönlü şoklardan kaynaklandığı iddia ederek göz yummak Fed açısından bir opsiyon değil.

 

Fed ne bahane kullanırsa kullansın, Ticaret Savaşları’nın sonunu görmeden ekonominin geleceği hakkında kesin bir karar vermez. Trump ve Xi’nin barış imzaladığı senaryoda, yılın ikinci yarısında yeniden faiz artırımına yönelmesi ve 2019 sonuna kadar da piyasadan 600-700 milyar dolar daha çekmesi en olası senaryo.

 

Ama, 1-2 ay da 100 binin altında seyreden istihdam artışı ve Ticaret Savaşı’na devam, Fed’in öngörülebilir vadede beklemeye geçmesi anlamına gelir. Ücretlerde yükseliş,  türev piyasaların tahmini aksine, henüz faiz indirimi veya QE4 yani yeni bir bilanço genişletme operasyonunun uzun süre gündemde olmayacağının göstergesi.

 

AB istihdam verisi, Cuma günü dolar/TL’yi gerileterek Ankara’ya bir kaç günlük nefes aldırsa da, hem politika yapıcılar hem de yatırımcılar açısından kötünün en kötüsü.  Ticaret Savaşları, Brexit ve AB ekonomisinin geleceği hakkında duyulan endişelere şimdi de ABD katıldı.

 

FÖŞ

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler