Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Amerikan tüketici fiyatları 4 ay sonra ilk kez yükseldi ama…

Şubat ayı Amerika tüketici fiyatları endeksi 4 ay sonra ilk kez yükseliş gösterdi. Ancak bu yükselişe rağmen beklentileri yakalayamayan TÜFE…

Amerikan tüketici fiyatları 4 ay sonra ilk kez yükseldi ama…

Şubat ayı Amerika tüketici fiyatları endeksi 4 ay sonra ilk kez yükseliş gösterdi.

Ancak bu yükselişe rağmen beklentileri yakalayamayan TÜFE verisinin, ayrıca yıllık olarak bakıldığında son 2-2.5 yılın en düşük yükselişini kaydetmiş olduğu görülüyor.

Aylık olarak %0.2 artan endeks yıllık bazda %1.5 artış göstermiş oldu.

Gıda fiyatları, benzin ve kiralardaki artışı endeksin yükselmesinde etkili olduğuna değinildi.

Oldukça volatil olan gıda ve enerji fiyatları dışarıda bırakılarak bakıldığında enflasyonun %0.1’lik bir artış gösterdiği ve bunun da Ağustos.2018’den bu yana en düşük seviye olduğu bildirildi.

Amerikan Merkez Bankası (Fed) ise %2’lik enflasyon hedefi için Bireysel tüketim harcamalarına dair (PCE) bir başka gösterge takip ediyor.

Fed Başkanı Powell son dönemdeki konuşmalarında sıkça yenilediği üzere faiz artışları konusunda sakin olunduğunu acele etmediklerinin vurgulandığı bir dönemde son veriler de Fed’in beklemeyi sürdürebileceğini düşündürüyor.

Zayıf verinin ardından ABD Dolar Endeksi gün içi en yüksek seviye olan 97,30’dan 97,05’e gerilerken Euro/Dolar 1,1280’e yükseldi.

Veri öncesinde 5,4640 seviyesine yükselen Dolar/TL kuru veri sonrası 5,45 seviyesinden işlem görüyor.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • JpMorgan’ın risk algısı: Ölümcül üçlü bahis!

    Dünya genelinde büyük merkez bankalarının ekonomiye destek veren konumda kalmak için istekli olduklarını göstermeleriyle beraber, finansal piyasalarda oynaklık neredeyse buharlaşmış durumda.

  • Mahfi Eğilmez: TL Niçin Değer Kaybetti?

    Görünüşe göre döviz kurları piyasada serbestçe belirleniyor ama gerçekte kurları baskılamak için kamu bankaları aracılığıyla çeşitli müdahaleler yapılıyor. Görünüşe göre faizler piyasada serbestçe belirleniyor ama çeşitli yönlendirmelerle bankalar faizlerini sürekli aşağıya doğru çekiyorlar.

  • Golan Tepeleri: Neden şimdi?

    ABD'nin Golan Tepeleri açıklaması, daha önce aldığı Kudüs kararı ve İsrail'in İran karşıtlığı göz önünde bulundurulduğunda, son gelişmeler Ortadoğu'daki statükonun müttefiki İsrail lehine değişmeye başladığını gösteriyor.

Benzer Haberler