Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

AMB toplantısı öncesi beklentiler

Yarın Avrupa Merkez Bankası (AMB), Nisan ayı toplantı kararlarını TSİ 14.45’te açıklayacak. Bu kararlara dair piyasadaki genel beklenti para politikasında…

AMB toplantısı öncesi beklentiler

Yarın Avrupa Merkez Bankası (AMB), Nisan ayı toplantı kararlarını TSİ 14.45’te açıklayacak. Bu kararlara dair piyasadaki genel beklenti para politikasında herhangi bir değişiklik olmaması ve faiz oranlarının sabit tutulması yönünde fiyatlanıyor.

Konuya dair uzmanların beklentilerine baktığımızda GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan paylaştığı notunda “AMB’nin Mart ayında ileriye dönük büyüme ve enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi ve TLTRO kredi imkanlarını devreye sokması, ekonomideki olumsuz gidişin Banka tarafından kabullenildiğini ve bunun üstesinden gelinmeye çalışıldığını göstermektedir.

AMB’nin son toplantısından bu yana EUR üzerindeki; Almanya’nın frene basması, İngiltere Brexit belirsizliği gibi faktörler çerçevesinde baskı sürmektedir. Draghi de bu kapsamda EUR’yu desteklemek adına iletişimini sürdürmek çabasındadır. İki toplantı arasındaki zaman dilimi kısa olduğundan dolayı, AMB’nin bu toplantıda yeni büyümeyi destekleyici teşvik önlemleri öne çıkartmasını beklemeyiz.

AMB ilk etapta, düşük TLTRO maliyetlerinin bankalar için negatif faiz oranlarından kaynaklanan olumsuzluğu hafifletmesi faktörüne ve kredi imkanlarındaki gevşeme itibariyle ekonomiye vereceği desteğe bakacaktır.

Dolayısıyla Nisan toplantısı mevcut durumun değerlendirildiği, sonraki Haziran toplantısı ise yeni önlemlerin alınabileceği veya mevcut önlemlerin derinleştirilebileceği toplantı olabilir.” diyor ve ekliyor “AMB’nin bir ana odak noktası da enflasyon baskıları ve büyüme görünümü olacaktır. Büyüme konusunda, politika yapıcılar sürekli olarak yavaşlamanın geçici olacağının altını çiziyorlar, ancak risk dengesi halen aşağı yönlü olmayı sürdürmektedir.

Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimleri kapsamında siyasi risk ve Trump’ın ticaret konusunda Asya tarafını hallettikten sonraki hedefinin Avrupa olabilecek olması, bu ekonomik risk dengesinin aşağıya bakmaya devam etmesine yol açabilir.”

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler