Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Altın 1300 $’ı Aştı- İşte Altını Yükselten 2 Güncel Sebep

Dün altının onsu 1300 doları aştı. Teknik analistler altının ilk direnç seviyesini 1307 dolar olarak görüyor. Buna karşılık yıl içinde altının 1240 ila 1380 dolar arası geniş bir bantta işlem göreceğini düşünen analistler de var. 1380'lerin konuşulmasına neden teşkil eden iki aktüel gelişme ise ABD'nin enflasyon oranında ve Brexit oylamasındaki beklenmeyen gelişmeler.

Altın 1300 $’ı Aştı- İşte Altını Yükselten 2 Güncel Sebep

Dünyanın en büyük altın temelli ETF’si (Exchange Traded Fund) SPDR Gold Trust Salı günü tek bir gün içinde varlıklarını % 0,4 arttırabildi. Yatırımcının altın hakkındaki haleti ruhiyesi hakkında iyi bir gösterge sayılabilir.

Piyasalarda spot altın yüzde 0,3 yükselerek ons başına 1.305,83 dolar ile 1 Mart’tan bu yana günçi en yüksek seviyesini gördü.Altın salı günü de yüzde 0.6 yükselmişti. Altını yükselten bir faktör doların bir miktar zayıflaması…

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, önceki üç seansta yüzde 0,7 düştükten sonra yüzde 0,2 yükseldi. Fakat bu daha çok altın fiyatının dolar cinsi ifade edilişinden kaynaklanan kağıt üstünde bir jkazanç. Buna karşılık altının yükselmesine neden olan iki aktüel gelişme daha var. Birincisi Brexit’teki olumsuz gelişmeler nedeniyle yatırımcıların morallerinin hele de hisse senetlerinde bozuk olması. Buradan bir miktar para altına kayıyor. Piyasalrdaki risk iştahının azalması güvenli bir liman olarak altına yönelmeyi teşvik ediyor.

Diğer bir konu ise ABD’de dün açıklanan şubat ayı TÜFE verisinin beklenenden daha az yükselmesi.

Singapur’da IG Asia piyasa analisti Jingyi Pan, “ABD doları, ABD’de Şubat ayı TÜFE verisinin beklenenin altında kalmasının ardından satışlarla karşılaşmıştı,” dedi ve “Bu da altına alımların gelmesine neden oldu. Brexit temel endişe kaynağı olmaya devam edecek. Ancak piyasa üzerindeki etkisi sınırlı kalmış görünüyor” şeklinde görüş bildirdi.

ABD’de gıda ve enerji hariç (çekirdek) tüketici fiyatları endeksi Şubat ayında önceki aya göre yüzde 0.1 ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.1 yükseldi.

ABD’de enflasyonun düşük seyretymesi Fed’in bir faiz arttırma ihtimalini azalttığı için altını şansını arttırıyor. Çünkü altın külçeleri güvenli bir yatırım sayılmakla beraber faiz getirmiyor. ABD’de faizler düşük kaldıkça altın yatırımının alternatif maliyet olarak kaybı azalmış oluyor.

Altını destekleyen bir başka faktör de küresel resesyon tehlikesi ve başta Avrupa Merkez Bankası belli başlı merkex bankalarının likiditeyi arttırma faaliyetlerine yeniden girişmesi. 2019’a yükselişle başlayan değerli metal ABD – Çin ticaret savaşı endişeleriyle şubatta 10 ayın zirvesini görmüştü. Fed’in bu yıl faiz artırmayabileceğine yönelik beklentiler de altının yükselişini destekledi. Ancak ticaret anlaşmazlığından kaynaklı risklerin hafiflemesiyle altındaki yukarı yönlü ivmesi azalmıştı.

Merkez Bankaları Para Bastıkça Altın ve Petrol Yükseliyor… Nereye Kadar?

ALTIN DÜŞECEK DİYENLER DE VAR

Altını genel anlamda ve aktüel anlamda destekleyen bütün bu faktörlere rağmen bu yükselişin kısa erimli olacağını düşünen analistler de var.

HDFC Securities Ltd.’ye göre altın, ABD’den gelen pozitif veriler ve azalan ticaret gerginliğinin etkisiyle bu yıl kazançlarını artırmakta zorlanabilir.

Hindistan’ın piyasa değerine göre en değerli bankası HDFC Bank Ltd.’nin aracı kurum tarafında kıdemli analist Tapan Patel, “ Olaylar duruluyor gibi görünüyor. Bu nedenle yatırımcıların altından dolara geçtiğiini görebiliriz.” dedi.

Patel, altının bu yıl ons başına 1240 dolar ile 1380 dolar arasında işlem görmesini bekliyor.

ALTININ TEKNİK ANALİZİ

Brexit sürecine ilişkin güncel gelişmeler ve bu gelişmelerle birlikte analist Kudret Ayyıldır’ın GBPUSD ve Ons Altın fiyatına yönelik teknik beklentilerin yer aldığı video analiz çalışmasında altının teknik analizini bulabilirsiniz.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler