Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Almanya resesyon korkularını geride bıraktı, şimdilik!

Bu sabah açıklanan Euro Bölgesi büyüme verileri Almanya'nın resesyon korkusunu şimdilik geride bırakarak beklentilerdeki gibi büyüdüğünü gösterdi, ancak uzmanlar fazla rahatlamak için erken olduğu konusunda uyarıyorlar

Almanya resesyon korkularını geride bıraktı, şimdilik!

Bugün günün ilk yarısında hem Euro Bölgesi’nin lokomotifi Almanya’dan hem de bölgenin tamamına ilişkin büyüme verileri açıklandı.

Euro Bölgesi yılın ilk çeyreğine %0.4 büyüdü. Özellikle İspanyol ekonomisindeki büyüme ve İtalyan ekonomisindeki geri dönüşe dikkat çekilirken, Bölge’nin en büyük ekonomisi Almanya cephesinde de beklentilerin karşılanması moral verdi.

Euro Bölgesi, 2018’in son iki çeyreğinde de %0,2 büyüme göstermişti.

Bölgenin en güçlü ekonomisi olan Almanya, 2018’in 3. Çeyreğinde çeyreklik bazda %0,2 daralma göstermesinin ardından son çeyrekte ise artış yaşayamamış ama daralma görülmediği için teknik resesyonun kıyısından dönülmüştü.

2019’un ilk çeyreğinde ise Alman ekonomisi çeyreklik bazda GSYİH %0,4 büyüme gösteren ekonomi, beklentileri karşıladı.

Almanya başta olmak üzere Euro Bölgesi’nde sanayi ve üretim kanadında 2018 oldukça zorlu geçti. Hem küresel ticaret savaşları hem brexit belirsizliği hem de bölge talebindeki düşüş ekonomide yavaşlamaya neden oldu. 2019’un ilk çeyreği, bölge ekonomisinde bir miktar toparlanma olduğunu gösterse de riskler hala yüksek.

Bölgedeki büyüme oranları:

Euro Bölgesi: +0.4%

İtalya: +0.2%
İspanya: +0.7%
Birleşik Krallık: +0.5%
Hollanda: +0.5%
Portekiz: +0.5%
Almanya: +0.4%
Fransa: +0.3%
Avusturya: +0.3%

Fazla rahatlamamak gerek

Bloomberg Euro Bölgesi ekonomisti David Powell Alman ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde güçlü bir performans gösterdiğini ve dış talepteki yavaşlama ve üretim sektöründeki zayıflığa rağmen büyümeyi başardığını dile getirdi.

Yıl sonuna doğru sıkıntıların zayıflamasını beklediklerini belirten Powell Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisinin Avrupa Merkez Bankası’na extra genişleme için bir neden vermeyeceğine inandıklarını dile getirdi.

Unicredit ekonomistleri de iyimser bir toparlanma olduğunu kabul ettiler ancak Almanya’nın tamamen düzlüğe çıkmadığının da altını çizerek fazla rahatlamamak gerektiğini işaret ettiler.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler