Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Alman verisi umut verici bulundu

Euro Bölgesi’nin lokomotif ekonomisi olan Almanya’da ZEW Endeksi Nisan’da 3,1 gelerek son aylardaki negatif seviyelerden kurtuldu. Ekonomik koşullara karşı yatırımcı…

Alman verisi umut verici bulundu

Euro Bölgesi’nin lokomotif ekonomisi olan Almanya’da ZEW Endeksi Nisan’da 3,1 gelerek son aylardaki negatif seviyelerden kurtuldu.

Ekonomik koşullara karşı yatırımcı ve önemli şirketlerin bakışını ölçen endeks, 2018 Nisan ayından itibaren eksi seviyelerde geldi ve Mart’ta -3,6 olan endeks Nisan’da, bir yıl sonra pozitif tarafa geçti.

Endeks 6 aydır arka arkaya yükseliş gösteriyor ancak artı bölgeye geçememişti. Böylelikle Mart ayında görülen iyileşmenin ileriye taşınabildiğini gösterdi.

Umut verici mi?

Çin’e dair pozitif makro ekonomik gelişmelerin analistlerin Almanya’ya dair beklentilerini de olumlu etkilediği gözleniyor. Ve bu durumun özellikle de Fed ve ECB’nin u-dönüşleri ile desteklendiği de belirtiliyor.

ING Bank baş ekonomisti Carsten Brzeski önümüzdeki döneme ilişkin olarak asıl sorunun yavaşlanın geldiği kadar hızlı geri dönüp dönemeyeceği olduğunu söylüyor. Sadece ZEW endeksindeki iyileşmenin Alman ekonomisindeki sorunların gizemli bir biçimde çözüldüğünü gösteremeyeceğini ekleyen Brzeski, yine de bu verinin olumlu bir yeşil ışık yaktığını belirtiyor.

Uzun zamandır Alman büyümesine dair negatif beklentiler yaratan verilerden sonra bu verinin yukarı yönlü bir revizyon için ilk kez umut yarattığını söylüyor.

Ancak Brzeski kadar umutlu olmayan analistler de var. Amerika ve AB arasındaki ticaret gerginliklerinin bölge için bir sonraki riskli konu olduğu ve Çin ile problemler halledilince Amerika’nın AB’ye daha fazla sorun çıkarabileceğinden endişe ediliyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler