Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Alman ve Çin ekonomileri zayıflıyor

Dünya adım adım resesyona yaklaşıyor.

Alman ve Çin ekonomileri zayıflıyor

Trump’ın 164 milyar dolar değerinde Çin ithalatına %10 ek gümrük vergisini 15 Aralık’a ertelemesi ve Beijing’in ticaret müzakerelerinin Eylül’de yeniden başlayacağını teyit etmesi ile global piyasalarda panik şimdilik bitti.  Fakt riskler azalmadı.  Hala Arjantin ve Hong Kong’da ekonomik ve siyasi krizleri takip etmek zorundayız.  Daha önemlisi ise dünya ekonomisi ivme kaybederek piyasaların cazibesini azaltıyor. Almanya 2Ç2019’da Ç/Ç %0.1 daralırken, Çin’den gelen sanayi üretimi verisi 17 yıllık dibi işaret etti.  Perakende satışlar da ivme kaybetti.

 

Almanya resesyon yolcusu

 

Almanya’da yıllık büyüme %0.4’e kadar gerilerken ikinci çeyrekte daralmanın başlıca nedeni dış ticaret. Almanya  İngiltere ve Asya’ya ticaret yapamadığı için daralıyor. Buna karşın, sabit sermaye yatırımları ve hane halkı tüketiminin gücü olumlu gelişmeler olarak not edilmeli.

 

Salı günü güven endeksi Zew’in 2011’den bu yana en düşük değeri olan eksi 44.1’e düşmesi de ekonomide geniş kapsamlı bir zayıflama ve güven kaybının işareti.  Uzmanlara göre Almanya veya AB ekonomisi AMB’nın eli kulağında olan parasal genişlemesinden fazla fayda görmeyecek, çünkü zaten eksi DİBS getirilerinin işaret ettiği gibi finansal koşullar oldukça gevşek.

 

Veriler akabinde finans basını Merkel’in yılda milli gelirin %1.5’nu bulan bütçe fazlasından fedakarlık edip, kamu harcamalarını artırma yoluyla ekonomiye teşvik vereceğinden bahsetti.

 

Almanya ve daha önce okurlarla paylaştığımız İngiltere’de daralmanın  ihracatımızı da yavaşlatacağını hatırlatalım.

 

Çin:  3 kötü veri

 

Temmuz ayında sanayi üretimi büyümesi yıllık %4.8’le hem Haziran’a göre (%6.3) zayıfladı, hem de 17 yıllık dip yaptı.  Harcamalar tarafında ise perakende satışlar sadece Y/Y %7.6 büyümeyle Nisan’dan bu yana en zayıf ivmesini kaydetti.  Sabit sermaye yatırımları da yılllık %5.5’a kadar yavaşladı.

 

Ticaret Savaşları’nın ekonomiye zarar verdiği kesin, ama Beijing’in de geleneksel tavrının tersine henüz ekonomiye destek vermek için kararlı adımlar atmadığı not edilmeli. Uzmanlara göre Çin Ticaret Savaşı’nın Trump başkanlıktan gidinceye kadar süreceğine dair bir strateji hazırladı ve “ağır toplarını” kış aylarına sakladı.  Öte  yanda resmi ve gölge bankacılık sisteminde biriken sorunlar ekonomiye teşvik verilse de randıman alınır mı sorusunu akla getiriyor. Kış aylarında göreceğiz.

 

Çin’den gelen kifayetsiz veriler hem Asya borsalarında rallinin hızını kesti, hem de Gelişmekte Olan Ülkelerin büymesi hakkında karamsarlık yarattı.

 

 

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler