Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Alman Sanayi Üretiminde “Korkutucu” Düşüş!

Almanya sanayi üretimi, hem Avrupa ekonomisinin hem de dünyanın en önemli motoru... Almanya son aylara kadar da dünyanın en sağlam ekonomilerinden sayılıyordu ve hâlâ da öyle düşünülüyor. Haziran ayında gelen sanayi üretimi rakamları ise bu motorda bir süredir gözlenen tekleme belirtilerinin artık "korkutucu" hale geldiğini gösteriyor. Son Haziran rakamları son 10 yıldır görülen en sert düşüş!

Alman Sanayi Üretiminde “Korkutucu” Düşüş!

Almanya sanayi üretimi Haziran ayında % 1,5 düştü. Beklenti sadece % 0,4 idi. Mayıs verisi de % 0,3’ten % 0,1’e aşağı revize edildi.

Böylece Almanya’da sanayi üretimi yaklaşık on yılın en sert yıllık düşüşünü kaydederek, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde ticaret kaynaklı gerilemenin ciddiyetini gösterdi.

Almanya’da sanayi üretimi Haziran’da bir önceki yılın aynı dönemine göre ise % 5,2 ile 2009 sonundan bu yana görülen en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Beklenti yüzde 3,7 düşüş olacağı yönündeydi.

İmalat rakamları istihdam piyasasını da etkilemeye başlayan ve giderek kötüleşen görünümü işaret eden veriler serisine bir yenisi ekledi.

En önemli problemlerden biri de sanayi üretimindeki düşüşün ağırlıklı olarak ara malları ve yatırım mallarındaki düşüşten kaynaklanması. Bu durum düşüşün önümüzdeki dönemlerde de devam edebileceğini düşündürüyor.

Nitekim Bankhaus Lampe economisti Alexander Krueger “Sanayideki bu düşüş korkutucu” diyor ve ABD-Çin arasındaki ticaret kavgasının son zamanlarda daha da yükselmesinin imalat sanayiindeki bu resesyonun devamının da geleceğine işaret ettiğini ekliyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler