Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Alman ekonomisi sıkıntıda: Büyüme beklentilerinde çarpıcı kesinti

Almanya’nın öncü ekonomik kurumları bugün açıkladıkları raporda 2019’a dair büyüme beklentilerinde çarpıcı bir indirim yaptıklarını bildirdiler. Avrupa’nın en büyük ekonomisinin…

Alman ekonomisi sıkıntıda: Büyüme beklentilerinde çarpıcı kesinti

Almanya’nın öncü ekonomik kurumları bugün açıkladıkları raporda 2019’a dair büyüme beklentilerinde çarpıcı bir indirim yaptıklarını bildirdiler.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin önceki beklentilerdeki gibi %1.9’luk bir büyümeye ulaşamayacağını düşünen kurumlar, yeni beklentilerinin %0.8 olduğunu açıkladı.

Almanya’nın önde gelen beş araştırma kurumuna (IWH, DIW, Ifo, IfW, RWI) anlaşmasız bir Brexit yaşanması halinde bu yeni büyüme oranına bile ulaşılamayabileceğine dikkat çekerken, sonbaharda Alman ekonomisine dair risklerin yükseldiğine dikkat çekti.

Bir yandan Brexit konusuna değinirken, Amerika ve Çin arasındaki gelişmelerin de ülke ekonomisinde büyük rol oynadığı işaret edildi.

Bu beklentilerin 29 Mart itibariyle oluşturulduğu ve o tarihte İngiltere’nin anlaşmasız bir Brexit yaşamayacağının farz edilerek öngörüde bulunulduğunun altı çizildi.

Kurumların öngörüleri Alman hükümetinin kendi beklentilerini etkiliyor, ki Alman hükümetinin güncel beklentilerini de bu ayın sonlarına doğru göreceğiz.

Ocak ayında Alman hükümeti büyüme beklentisini bu yıl için %1 olarak bildirmişti.

Raporda yer alan ekonomistlerden bir olan Oliver Holtemoeller Alman ekonomisinin uzun süredir devam eden yukarı yönlü ivmesinin sonuna gelindiğini belirtti.

Aynı zamanda bu sabah açıklanan Alman sanayisine dair sipariş verilerinin Şubat ayında 2 yıldan uzun bir süredir görülen en sert daralmasını kaydettiği görüldü. Brexit belirsizliği ile zor duruma giren yabancı talebin düşüşünün Alman verisini vurduğu açıklandı.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler