Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Alman iş dünyası beklemede: IFO endeksi 7 yılın dibinde

Büyüme ve PMI tarafında daralma yaşayan Almanya ekonomisi IFO iş endeksinde de gerileme göstermeye devam ediyor. Bugün açıklanan Ağustos ayı…

Alman iş dünyası beklemede: IFO endeksi 7 yılın dibinde

Büyüme ve PMI tarafında daralma yaşayan Almanya ekonomisi IFO iş endeksinde de gerileme göstermeye devam ediyor. Bugün açıklanan Ağustos ayı endeksi 94,3 seviyesine gerileyerek Kasım 2012 sonrası en düşüğe indi.

IFO iş endeksi, ülkedeki imalat, perakende, inşaat gibi önemli sektörlerin 6 aylık vade içindeki satış ve hacmini gösteren önemli bir veridir ve verinin yükselmesi sektörlerde olumlu gidişatı gösterirken gerileme ise risklerin arttığını ve sektör temsilcilerinin beklemeye geçerek düşük hacimde olduklarını gösterir.

2019’a 100,0 seviyesi altında başlayan IFO iş endeksi Ağustos’ta 94,3 ile yaklaşık 7 yılın en düşük seviyesine inerek ekonomideki negatif seyrin devam ettiğini gösterdi.

Gerek Euro Bölgesi ekonomisindeki yavaşlama gerek ECB’nin genişlemeci politikaya yönelmesi gerekse brexit ve diğer küresel risklerle baskı altında olan euro, yeni haftaya da dolar karşısında düşüşle başladı ve EUR/USD 1,1110 seviyesine geriledi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler