Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Alman ekonomisine dair beklentiler endişe veriyor: Türkiye’ye etkisi ne olur?

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre Almanya’nın 2019 yılı büyüme tahmini %0.5 seviyesine düşürüldü. Önceki tahminin yarısına…

Alman ekonomisine dair beklentiler endişe veriyor: Türkiye’ye etkisi ne olur?

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre Almanya’nın 2019 yılı büyüme tahmini %0.5 seviyesine düşürüldü.

Önceki tahminin yarısına çekilen yeni büyüme beklentisi endişelerin arttığını gösterdi.

Bu son 10 yılın en düşük büyümesine dair beklentiyi gösteriyor.

Böylece, büyüme beklentisi aşağı yönlü revizyonlar serisinin ardından bir önceki yılın tahmini olan yüzde 2.1’den yüzde 0.5’e inmiş oldu. Bakanlık açıklamasında küresel büyümedeki yavaşlama ve Brexit ile ticaret endişeleri işaret edildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı için büyüme beklentisi yüzde 1.5 seviyesinde bulunuyor.

Uyarı alarmı

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in açıklamasında ülkenin altyapı, eğitim ve araştırma yatırımlarının rekor seviyede olduğunun altı çizilerek, “Buna rağmen Almanya ekonomisinin mevcut zayıf durumu uyarı alarmı olmalı.” dendi.

Yıla zayıf verilerle başlayan Alman ekonomisi geçtiğimiz yıl iki çeyrek üst üste daralarak teknik resesyona girmekten kıl payı dönmüştü.

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçen hafta, yüksek vergilerin küresel ticaret üzerindeki baskısını işaret ederek küresel büyüme tahminini finansal krizden bu yana en düşük seviyesine çekmişti.

Türkiye’ye etkisi

Almanya bilindiği üzere Türkiye’nin en büyük ticari partneri olan ülke.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) Başkanı Dr. Markus C. Slevogt, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Şubatta Türkiye’nin 1 milyar 225 milyon dolarla en çok ihracat yaptığı ülkenin Almanya olduğunu açıklamıştı.

Alman ekonomisindeki daralma veya yavaşlama zayıf talebi beraberinde getirerek Türkiye ile yapılan ticaret rakamlarına da yansıyacaktır.

Dahası son dönemde Türkiye ile ticaret ilişkisi artan bir diğer ülke de İngiltere, ve bu bölgenin Brexit sebebiyle global ekonomik yavaşlamada büyük etkisi olabileceği tahmin ediliyor.

Bu durumda İngiltere ve Almanya’daki gelişmeler Türkiye için önem arz etmektedir.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler