Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD’li şirketler: Çin’le ekonomik bağlarımız kesilemez

Çinli ve ABD’li işletmeciler, ek vergi uygulamalarının her iki ülkeden işletmelerin çıkarlarını zedelediğini kaydetti. Çinli ve ABD’li Girişimciler Sempozyumu, geçtiğimiz…

ABD’li şirketler: Çin’le ekonomik bağlarımız kesilemez

Çinli ve ABD’li işletmeciler, ek vergi uygulamalarının her iki ülkeden işletmelerin çıkarlarını zedelediğini kaydetti.

Çinli ve ABD’li Girişimciler Sempozyumu, geçtiğimiz hafta New York’taki Harvard Club’da düzenlendi.

İki ülkeden 90’un üzerinde şirketin temsilcisinin katılımıyla yapılan sempozyumda, taraflar arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin ilerletilmesi konusu masaya yatırıldı.

ABD’li çok sayıda girişimci, Çin’le sıkı ticari ilişkilere sahip olduklarını, Washington’un Çin ürünlerine ek vergi uygulamasının iş çevrelerinde endişe yarattığı gibi, ABD’li şirketlerin çıkarlarını zedelediğini ifade etti.

Çin’in küresel üretim zincirinin önemli bir parçasını teşkil ettiğini hatırlatan girişimciler, Başkan Donald Trump’un ABD’li şirketlerden Çin’den çekilmelerini talep etmesinin gerçek dışı olduğunu hatırlatarak, iki ülke arasındaki ekonomik bağların kesilmesinin de mümkün olmadığını vurguladı.

Çin ve ABD arasındaki ticari sürtüşmenin başlamasından bu yana ABD ekonomisinin büyük zarar gördüğünü dile getiren katılımcılar, gerilimin sürmesinin ABD ekonomisindeki resesyon riskini de artıracağı görüşünü kaydetti.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler