Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD’li şirketler Çin piyasasından çekilmeyi düşünmüyor

Washington’un Çin ile ticaret sürtüşmesini tırmandırmasına karşın ABD’li şirketlerin Çin piyasasından çekilmeyi düşünmediği belirtildi. Ticaret sürtüşmesini giderek tırmandıran Washington yönetimi,…

ABD’li şirketler Çin piyasasından çekilmeyi düşünmüyor

Washington’un Çin ile ticaret sürtüşmesini tırmandırmasına karşın ABD’li şirketlerin Çin piyasasından çekilmeyi düşünmediği belirtildi.

Ticaret sürtüşmesini giderek tırmandıran Washington yönetimi, ABD’li şirketlerden Çin piyasasından ayrılmalarını talep etmişti. Ancak çok sayıda ABD’li şirketin Çin ile daha sıkı ticari bağlar kurmaya çalıştığı ifade edildi.

CNBC’de önceki gün yer alan haberde, Çin’in çok sayıda işletme için tedarik zincirindeki kritik halka olduğu, bu sebeple Çin piyasasını terk etmeyi planlayan ABD’li şirketlerin sayısının çok az olduğu belirtildi.

ABD merkezli danışmanlık şirketi Rhodium Group tarafından verilen bilgilere göre, gittikçe genişleyen Çin tüketim piyasasının ABD’li işletmelere dönük ilgisi de karşı koyulamaz boyutlara ulaştı.

Ticaret sürtüşmesinin tırmanmasına karşın 2019 yılının ilk yarısında ABD’li işletmelerin Çin’e yaptığı yatırım, önceki iki yılın aynı döneminin ortalamasının yüzde 1,5 üzerinde kaydedilerek 6 milyar 800 milyon ABD Doları’nı buldu.

Küresel alüminyum devi Novelis şirketi, kısa süre önce bir açıklama yaparak, Çin otomotiv sektörünün parlak bir geleceği olduğu için Çin piyasasına açılmayı artıracağını duyurdu.

ABD-Çin İş Konseyi Başkanı Craig Allen de basına verdiği demeçte, Çin’de faaliyet gösteren ABD’li işletmelerin çoğunun, öngörülebilir gelecekte Çin’in küresel büyümenin dinamosu olmayı sürdüreceği görüşünde olduğunu belirtti.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler