Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD’de Tüketici enflasyonu Beklentinin Üzerinde Yükseldi

ABD'de temmuz yılnda tüketici enflasyonu beklentinin bir miktar üzerinde binde 3 arttı. Fakat bu artışın Fed'in eylül toplantısında beklenen faiz indirimi ihtimalini sadece pek az düşüreceği tahmin yapılıyor.

ABD’de Tüketici enflasyonu Beklentinin Üzerinde Yükseldi

ABD’de TÜFE temmuzda yükseldi ancak bu yükseliş FED’in gelecek toplantısında faiz indirim beklentisini değiştirmek için yeterli görülmüyor.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tüketici fiyatları endeksi aylık yüzde 0,3 artarken yıllık bazda yüzde 1,6’dan 1,8’e yükseldi.

Beklenti aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 1,7 artıştı. Çekirdek TÜFE de yüzde 0,2 beklenirken yüzde 0,3 arttı. Yıllık bazda yüzde 2,1’den 2,2’ye yükseldi.

Çekirdek enflasyon, daha doğrusu çekirdek tüketici harcamaları Fed’in faiz oranını belirlerken asıl takip ettiği rakam. Aynı zamanda Fed’in TÜFE (CPI) hedefi % 2. Henüz bu hedefe ulaşılmış değil.

Buna karşılık gıda ve enerji gibi volatil fiyatları hariç tuttuğumuzda çekirdek CPI binde üç arttı. 2001’den bei ilk kez iki peş peşe ay böyle olumlu bir artış yaşanıyor.

Bu son gelen rakamlar bu yılın önceki aylaında hedefe göre düşük kalan enflasyon rakamlarının geçici sebeplerden kaynaklandığına, yapısal bir bozukluğa dayanmadığına yönelik analizleri arttırdı. Bunun sonucu öyle çok iyimser olmayan bu rakamlar bile borsaları yükseltti. Borsaların yükselmesinde elbette Trump’ın daha önce Çin mallarına koyacağı söylediği ek vergiden şimdilik vazgeçmiş olmasının da rolü oldu.

İLGİLİ HABERGlobal piyasalar:  Trump batırdı, Trump kurtardıGlobal piyasalar:  Trump batırdı, Trump kurtardı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler