Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD’de tarım dışı istihdam, Ocak’tan bu yana en yüksek seviyede

ABD'de tarım dışı istihdam endeksi Ocak ayı sonrası en yüksek seviyeye çıktı.

ABD’de tarım dışı istihdam, Ocak’tan bu yana en yüksek seviyede

ABD’de tarım dışı istihdam Kasım ayında 186 bin artış beklentisini aşarak 266 bine yükselerek Ocak ayı sonrası en iyi artışı gösterirken geçen ayın verisi de 128 binden 156 bine revize edildi.

Saatlik ücretler aylık bazda %0,3 beklentisine karşın %0,2 artmasına karşın yıllık %3,0 beklentisine karşın %3,1 ile beklentileri aştı. İşsizlik oranı %3,6’dan %3,5’e geriledi.

Ocak ayında 311 bin ile beklentilerin oldukça üzerinde gelen tarım dışı istihdam Çin ile yaşanan ticaret savaşlarına karşın sektörün güçlü olduğunu teyid etti. Şubat ayındaki düşüş ise mevsimsel olarak görüldü ve iyimser beklentiler korundu, Mayıs’taki 72 binlik düşük rakam ise bölgesel grev verildi.

Yılın 2. yarısında toparlanma gösteren istihdam sektörü 150 bin tabanını korudu ve Eylül ayında yeniden 180 bin üzerine çıktı. Ekim ayında 128 bin olan veri son revizyonla..

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ABD’deki yatırımcıların belirsizlikler nedeniyle çekimser kalmasına neden oluyor, bu da yatırımları azaltıyor, ancak işsizlik oranındaki düşüşün devam etmesi sektörün uzun vadede karamsar olmadığını gösteriyor.

Çin ile kalıcı anlaşma için 2020 seçim sonrasını işaret eden Trump, birinci faz anlaşmanın ise yakın olduğunu açıklamıştı.

Veri öncesi 97,45 seviyesinde fiyatlanan ABD Dolar Endeksi ilk tepki olarak 97,70 seviyesine yükselirken USD/TRY 6,7650’ye çıktı. EUR/USD 1,1065 ve Altın 1,462 dolar seviyesine geriledi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler