Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD yönetiminden Çinli 5 teknoloji firmasına bloke

ABD yönetimi devlet kurumlarının Çinli teknoloji şirketleri Huawei, ZTE, Hytera, Hikvision ve Dahua'dan ürün almalarına geçici olarak yasak getirdi

ABD yönetiminden Çinli 5 teknoloji firmasına bloke

Reuters’de yer alan habere göre, ABD yönetiminin 5 teknoloji firmasına uyguladığı yeni yasak, Trump yönetiminin geçen yıldan bu yana Çinli şirketlere uyguladığı baskının yeni bir aşamasını oluşturuyor. Yasak kapsamında Trump yönetimi, Huawei de dahil olmak üzere devlet kurumlarının Çinli teknoloji şirketleri ZTE, Hytera, Hikvision ve Dahua’dan ürün almasına geçici olarak yasak getiriyor.

Yasak, geçen yıl ABD’de kabul edilen “Ulusal Savunma Yetki Yasası” kapsamında değerlendiriliyor. Yasa, ABD’de kamu kaynakları ile ‘üstü örtülü’ telekomünikasyon şirketlerinden ekipman ve servis alınmasını kısıtlamıştı.

Huawei şirketinden yapılan açıklamada yasağın anayasaya uygunluğu konusunda mücadeleye devam edileceği belirtildi. ABD hükümeti, 5G alt yapı hizmetleri de veren Huawei firmasının faaliyetlerinin Amerikan halkının verilerini tehlikeye attığını iddia etmişti. Huawei ise ABD yönetiminin şirkete yönelik “Çin adına casusluk” iddialarını ret ediyor.

Yasaklanan beş şirketten biri olan Hikvision’dan yapılan açıklamada ise şirketin faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde yasalara ve kurallara uyduğu kaydedildi. Açıklamada, “Hikvision, ürünlerinde ABD hükümeti tarafından zorunlu kılınan koşullara uymak için çaba sarf ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Çin: “Kararlılıkla karşı çıkıyoruz”

Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin bu kararını “adil olmayan ve ayrımcı bir hareket olarak” niteleyerek, “Güçlü şekilde hoşnutsuzluk duyduğumuzu ve kararlılıkla karşı çıktığımızı ifade ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada, ilgili şirketlerin yasal hak ve çıkarlarını koruması için ‘meşru silahlarını kullanmalarını destekledikleri’ belirtilerek, “Çinli şirketlerin hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumak için tüm gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

“ABD’yi soğuk savaş mantalitesini, kazananı olmayan oyun kavramını terk etmeye ve ekonomik ve ticari konuları siyasileştirmeyi bırakmaya çağırıyoruz” denilen açıklamada, Washington yönetimi, Çin-ABD ekonomik ve ticari iş birliğinin sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesini teşvik etmeye yararlı işler yapmaya davet edildi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler