Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD Sanayi ve Perakende Verileri Piyasalar İçin Bekleneni Vermedi

Bugün ABD’de önemli veriler açıklandı fakat beklenen iyimser sonuçlar gelmedi. ABD’nin işsizliğin azalması ve büyümenin artması yanında perakende atışlar bir türlü yeterince artmıyor. Bugün sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranları da hayal kırıklığı yarattı. ABD kısa uzun vadeli tahvil spread’lerinin de giderek azalması bir diğer endişe kaynağı.

ABD Sanayi ve Perakende Verileri Piyasalar İçin Bekleneni Vermedi

Bugün açıklanan veriye göre ABD’de sanayi üretimi Nisan’da % 0,5 düştü . Beklenti değişim olmamasıydı. Mart ayı verisi % 0,1 düşüşten %0,2 artışa revize edildi. İmalat sanayi üretimi de değişim beklenmezken % 0,5 düştü.

Kapasite kullanımı ise %78,5’ten % 77,9’a geriledi. İmalat sektörü geçen yıl otomobil satışlarındaki ve küresel ekonomideki zayıflıktan olumsuz etkilenmişti.

PERAKENDE SATIŞLAR MORAL BOZDU

Piyasa analistlerinin belki bundan daha fazla moralini bozan ise perakende satış verilerinin de beklenenden daha düşük gelmesi oldu.

ABD’de perakende satışlar otomobil satışlarındaki azalmanın da etkisiyle 3 ayda ikinci kez düştü. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre perakende satışlar Nisan’da % 0,2 düştü

Perakende satışlarda beklenti %0,2 kadar bir artış olmasıydı.

Otomobil hariç satışlar % 0,7 artış beklentisine karşılık % 0,1 arttı. Mart ayı perakende satış verisi %1,6’dan %1.7’ye, otomobil hariç satışlar % 1,2’den % 1,3 artışa revize edildi.,

Sanayi üretimi ve perakende satışlar birbirini teyid ederken

Bugün açıklanan Empire State İmalat Endeksi Mayıs ayında 10,1’den 17,8’e çıkarak 6 ayın zirvesine yükseldi. Piyasalar için ümit verici de olsa öyle görünüyor ki ilk iki verinin bugün Wall Street’te etkisi olumsuz anlamda daha büyük olacak.

Reuters ajansına konuşan Florida’daki Raymond James’in baş ekonomisti Scott Brown, “ABD’deki perakende satış rakamları hayal kırıklığı yaratan cinsten. Çünkü bunlar iş ve ücretlerdeki büyümeye rağmen tüketici harcamalarının yeterince hızlı artmadığını gösteriyor” diye yorum yaptı. ABD’deki dünyanın geri kalan bölgelerine kıyasla daha iyi gelen büyüme rakamları bir türlü Fed’in yakından takip ettiği tüketici harcamalarında ümid edilen cinsten bir artışa yol açmıyor.

Piyasaları bugün sabah saatlerinde rahatsız eden bir başka konu ise Çin sanayi verilerinin de kötü gelmesiydi.

İLGİLİ HABERTicaret Savaşları Şiddetlendi, Çin Yavaşlıyor Borsalar Bu Kez AldırmıyorTicaret Savaşları Şiddetlendi, Çin Yavaşlıyor Borsalar Bu Kez Aldırmıyor

Piyasalar buna eskisi kadar şiddetli olumsuz bir tepki vermese de ABD-Çin Ticaret savaşlarının her iki ülkeye de zarar verdiğini düşünenlerin sayısı da git gide artıyor.

TAHVİL FAİZLERİ DE DÜŞÜYOR

ABD 2 yıllıklarının faizi Çarşamba günkü işlemlerde yüzde 2,14’nın altına gerileyerek Şubat 2018’den bu yana kaydedilen en düşük seviyesini gördü. 2 yıllıklarda günlük düşüş yaklaşık 5,75 baz puan oldu. Geçen kasım ayından beri kayıp ise 80 baz puanı buldu.

10 yıl vadeli gösterge tahvilin faiziyse yüzde 2,3591’e kadar geriledi. Tahvil faizlerinin düşüşünde traderların Fed faiz indirimi beklentilerini artırması da etkili oluyor.

Bu durumda 3 aylık tahvil faizleri ile 2 ya da 10 yıllıklar arasındaki fark (spread) git gide azalıyor. Azalma, getiri eğrisinin düzleşmesi ve belki tersine dönme riskini arttırarak yeniden resesyon korkularını alevlendirebilir.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler