Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD İstihdam Verisi “Gelecek Ay Fed Yine Faiz İndirecek” Beklentisini Güçlendirdi

Trump’ın dün Çin’e koyduğu yeni gümrük vergisi ve önceki gün Fed’in faiz indiriminden sonra piyasaların gözü bugün gelecek ABD Tarım dışı İstihdam verisindeydi. Gelen veriyi kimisi oldukça iyi bir veri olarak yorumlarken kimi analistler de Fed’in gelecek ay bir faiz indirimi daha yapmak çin elini güçlendirdiği kanısında

ABD İstihdam Verisi “Gelecek Ay Fed Yine Faiz İndirecek” Beklentisini Güçlendirdi

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Temmuz’da 164 bin arttı. İşsizlik oranı değişmeyerek %3,7 oldu ve 50 yılın en düşük seviyelerinde kalmayı sürdürdü. Ücret artışları da ılımlı bir toparlanma sergiledi.

Beklenti 165 bin artış olması, işsizliğin de % 3,6’ya gerilemesiydi.

Ortalama saatlik kazançlar beklentilerin üzerinde gerçekleşerek aylık % 0,3, yıllık % 3,2 arttı. Beklenti aylık % 0,2, yıllık % 3,1 artıştı. İş gücüne katılım oranı % 63’e yükseldi.

Fakat Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi 224 binden 193 bine revize edildi.

Böylece Mayıs ve Haziran aylarında toplam 41 bin aşağı yönde revizyon gerçekleşti.

Ortalama çalışma saati ise 34,4’ten 34,3’e geriledi.

Ücret artışları 2018 sonlarında on yıllık zirvelere ulaştığından beri azar azar da olsa hız kaybetmeye başladı.

Sonuçta bu rakamlar açıklanmadan önce bile vadeli (future)  fed fonları piyasasındaki ima edilen oranlar trader’ların %96’sının önümüzdeki ayki toplantıda Fed’in bir faiz indirimine daha gideceğine inandığı yönündeydi.

Enflasyonun da Haziranda hâlâ % 1,6 ile hedeflenen % 2’ye bir türlü ulaşamaması, bu son açıklanan TDİ verisinin, ticaret savaşları riski ile birlikte ele alındığında Fed’in yeni faiz indirimi için ek bir neden olarak kullanılacağı inancını daha da güçlendirdi.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler