Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD-Çin Kavgası Sonunda Borsaları da Vurmaya Başladı

Küresel piyasaların en sonunda morali yara aldı. ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin şu an için sonuçsuz kalması, sonuçsuz kalmak bir yana gerginliğin git gide artması mümkün oldukça iyimser kalmaya devam eden, sürpriz bir anlaşma ümid eden küresel piyasaları da dün itibarı ile bıktırdı. Dün ABD borsaları düştü. Bu sabah Asya borsaları da karışık bir seyir izledi.

ABD-Çin Kavgası Sonunda Borsaları da Vurmaya Başladı

Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,33 azalışla 25.679,90 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 kayıpla 2.840,23 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,46 değer kaybıyla 7.702,38 puan seviyelerinde kapattı.

Hisseler Google’ın Huawei ile işbirliğini kesmesinin yarattığı etkiyle teknoloji sektörü öncülüğünde geriledi. ABD-Çin müzakerelerine dair olumsuz algı ise satışları derinleştirdi. Dün Çin de tarafı ABD’yi ölçüsüz isteklerde bulunmakla suçlamıştı.

Geçtiğimiz hafta ABD tarafından görüşmelerin devam edeceği sinyali gelse de Çin’in müzakereler konusunda iştahlı olmadığı belirtilmişti.

Huawei’nin ABD tarafından kara listeye alınması ABD şirketlerinin de hisselerinin düşmesine neden oldu. Dün  Çin’e mal veren büyük teknoloji şirketleri Qualcomm, Micron Technology and Broadcom Inc.‘ın hisse fiyatları da düştü.

 

Daha ilginç olanı ise Apple’ın hisselerinin de % 3,3 düşmesiydi. Huawei’e getirilen yasaklamaların en çok Apple’a yarayacağı düşünülüyordu. Fakat Reuters’daki habere göre HSBC’nin yaptığı bir şirket yorumu hisseyi olumsuz etkiledi. Yoruma göre Çin mallarına konan yeni tarifeler Apple’ın fiyat yükseltmesine neden olacak bu da şirket için fazladan bir talep sorunu yaratacaktı.

Morgan Stanley analizcileri ise ABD-Çin müzakerelerinin çökmesinin ve bunun sonucu hem ABD hem de Çin’in yüksek gümrük vergileri koymasının küresel ekonomiyi resesyona sürükleyebileceği yolundaki yorumu da hisse senedi piyasalarına pek yardımcı olmadı.

Piyasaların bir umudu da bu sene Fed’den bir faiz indirimi beklentisiydi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic CNBC’ye yaptığı değerlendirmede ABD Merkez Bankası’nın beklentilerin aksine bu yıl faiz indirmesini beklemediğini belirterek,” “Piyasa benim olduğum yerin uzağında. Ben yakın zamanda bir faiz indirimi beklemiyorum” yorumunu yaptı.

ABD’de Chicago Fed Endeksi Nisan ayında eksi 0,45 seviyesinde gerçekleşerek, Mayıs 2016’dan beri en düşük seviyesine geriledi.

ABD’de dün endekslerin durumu işte böyle pek iç acıcı durumda değilken Asya’da bu sabah daha karışık bir seyir vardı.

Endeksler Tokyo’da gerilerken, Hong Kong’da dalgalı seyretti, bölgede en sert yükselişler ise Çin hisse senetlerinde görüldü.  Samsung Electronics Co. Kore hisselerini destekledi.

Japonya’nın Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 1,35’de yüzde 0,3 geriledi. Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 0,9 arttı. Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 0,2 yükseldi. Şangay Bileşik Endeksi,yüzde 1,5 arttı.

İLGİLİ HABERÇin Cep Telefonu Devi Huawei'e Trump'tan Sonra Bir Darbe de Google'danÇin Cep Telefonu Devi Huawei’e Trump’tan Sonra Bir Darbe de Google’dan

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler