Sosyal Medya

Döviz

YORUM:  SWAP’ı kitlemenin maliyeti 1.34 milyar dolar

Seçim arifesinde döviz kurları yukarı hareketlenince, erkekçe faiz artırmak ya da döviz satmak yerine, SWAP pazarının kapılarını kitleyerek döviz ve…

YORUM:  SWAP’ı kitlemenin maliyeti 1.34 milyar dolar

Seçim arifesinde döviz kurları yukarı hareketlenince, erkekçe faiz artırmak ya da döviz satmak yerine, SWAP pazarının kapılarını kitleyerek döviz ve TL likiditesini kısmanın bedeli çok ağır oldu.  Yabancılar geçen hafta bono-tahvil ve hisse senedinde 1.34 milyar dolar satış yaptılar.  Üstelik, TL’yi desteklemek, yerleşiklerin kaygısını da hafifletmedi, dövize kaçış hızlanarak sürdü. Benimkisi sadece şüphe, ama bugün dahi kurun doğal seviyesinde olmadığı kaygısı içindeyim.  Kimseyi elimde delil olmadan suçlamam ama kamu kurumlarının hala döviz satmakta olmasından kuşkuluyum.

 

TCMB tarafından haftalık menkul kıymet istatistikleri açıklandı. Buna göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 29 Mart haftasında net 601,5 milyon dolarlık hisse senedi ve 735,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) sattı, 10,2 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senedi aldı.

DTH’LARIN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ: 182 MİLYAR DOLAR!

Yerleşiklerin F/X mevduatı ise 29 Mart ile biten işlem haftasında 2.6 milyar dolar artarak 181.93 milyar dolara yükseldi.  Bu tarihi bir rekor ve mevduatın yarısı artık F/X cinsinden demek. Bu da TCMB’nin para politikası icra etmesini zorlaştırdığı gibi, bankaların kredi verecek TL bulmak için yeniden SWAP pazarına dönmesini emrediyor. Nitekim, TCMB de bu sabah seçim öncesi sermayenin %20’ne düşürülen  swap limitlerini %40’a yükseltti.  Tabii şimdi soru, ilk swap kolposunda açığa düşüp ceza ödeyen Londra bankaları bir kez daha Türkiye riski alır mı?  Alırsa kaç faizden alır?

 

Özetle,  olan oldu bir kez, yabancılar Türkiye’nin kurallara bağlı bir hukuk devleti olduğundan iyice şüpheye düştüler. Aralarında satmayacak olan varsa da, satışa geçti.

 

Bundan sonra yazacaklarımı ispat edemem. Sadece ekonomistlerden duyduklarım, yatırımcılarla temaslarım ve piyasa mensupları ile yaptığım sohbetlerden edindiğim izlenim olur. Ve Odin biliyor ki, yanılıyor olmayı diliyorum.

 

TCMB’nin özel bankalardan swap yoluyla döviz toplayıp kamuya borç verdiği, onların da TL’yi savunmak için döviz sattığı şüphesi içindeyim. Yani, aslında kendi haline bırakılsa, dolar/TL 5.60’larda değil, çok daha yukarda seyredecek.

 

Eğer haklıysam, çok tehlikeli bir kavşağa girdik. ABD-NATO S-400’leri iade ettirmek için şantaj yapıyor, İstanbul-Ankara seçimleri iptal edilecek mi diye yatırımcılardan soru yağıyor, yerliler harıl harıl döviz alıyor.  Ankara geçen Ağustos’un çok acı dersini bu kadar çabuk unutmuş olabilir mi?

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler