Sosyal Medya

Döviz

Vatandaşı Dövizden Caydırma Hamlesi: Kambiyo Vergisi Geldi

Resmi Gazete'de yayımlanan bir cumhurbaşkanlığı kararı ile 2008'de kaldırılan ve döviz işlemlerinden alınan kambiyo vergisi geri getirildi. Böylece Hazine bir yandan belli bir vergi geliri elde ederken diğer yandan vatandaşın döviz alımını caydırma yönünde etkisi olacağı da düşünülüyor.

Vatandaşı Dövizden Caydırma Hamlesi: Kambiyo Vergisi Geldi

Resmi Gazete’de yer alan cumhurbaşkanı kararıyla 1998 tarihli 98/11591 sayılı bakanlar kurulu kararında değişiklik yapıldı.

Bankalar ile yetkili kuruluşların birbirleri ile yaptıkları ve Hazine’ye yapılan kambiyo satışlarında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) sıfır olarak belirlendi.

Bunun dışında döviz kredisinin ödenmesi için, krediyi veren banka tarafından krediyi alana yapılan kambiyo satışlarında da BSMV sıfır olarak tespit edildi.

Fakat yukarıda sayılanlar dışında kalan tüm kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden yüzde 0,1 oranında BSMV alınacak.

Bakanlar kurulu kararının ilk yayımlandığı 1998 yılında tüm kambiyo muamelelerinde BSMV yüzde 0,1 olarak belirlenmiş, ne var ki daha sonra 2008 yılında bu vergi sıfıra indirilmişti.

Reuters haberinden Dünya gazetesinin aktardığına göre konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, “Spot döviz piyasasında günlük işlem hacmi ortalaması Nisan’da 5,6 milyar dolar. Buradan günlük ortalama çift taraflı 200’er milyon TL gibi bir vergi toplanacak. 20 iş günü dersek aylık 2 milyar TL gelirden bahsediyoruz. Bu adım hem gelir artırma hem de dövizden caydırma amaçlı görünüyor” dedi.

Konuyla ilgili ekonomistler sosyal medyada farklı yorumlarda bulundu.

Uğur Gürses alınan kararı şöyle eleştirdi:

Resmi Gazete’deki ilgili karar şöyle:

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler