Sosyal Medya

Döviz

Uzmanlar cevapladı:  Dolar/TL daha fazla düşer mi?

Dolar Endeksi 98 düzeyine yükselip Gelişmekte Olan Piyasalarda tedirginlik yaratırken, TL ve TL cinsinden varlıklarda ralli sürüyor. Dolar daha fazla…

Uzmanlar cevapladı:  Dolar/TL daha fazla düşer mi?

Dolar Endeksi 98 düzeyine yükselip Gelişmekte Olan Piyasalarda tedirginlik yaratırken, TL ve TL cinsinden varlıklarda ralli sürüyor. Dolar daha fazla düşer mi?  Işık FX ve Tacirler FX uzmanları cevapladı:

 

Işık FX

Hafta açılışında ekonomik takvim bakımından sakin bir gün  geçirdik. Ticaret savaşları ve Brexit’e yönelik haber akışları ise  gündemin üst sıralarındaydı. Diğer tarafta bugün başlayıp yarın  sonuçların açıklanacağı FED toplantılarına yönelik beklentilerde yine  piyasanın gündemindeydi. Yurtiçinde ise TL varlıkları, jeopolitik  tarafta yaşanan pozitifliğin etkisiyle birlikte geçtiğimiz hafta  yapılan 425 baz puanlık faiz indirimine rağmen güçlü görünümünü  korumaya devam etti.

Ancak şuanda her ne kadar gerek S-400 gerekse  Doğu Akdeniz konusundaki riskler azalmış gibi gözükse de bu iki konuya  yönelik risklerin masada kalmaya devam ettiğini ve nihai bir sonuca  varılana kadar piyasa tarafında tedirginlik yaratabileceğini  belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu yüzden konuya ilişkin gelebilecek  ekstra açıklamalar kur fiyatlamalarında anlık volatilite artırabilir.

Diğer tarafta ise dikkatler TCMB’nin Çarşamba günü yayınlayacağı  enflasyon raporuna çevrilmiş durumda. Teknik olarak bakacak 5.6000  desteği üzerinde fiyatlanan bir kur görmekteyiz. Bu noktanın kırılması  halinde 200 günlük üstel hareketli ortalamasına denk gelen 5.5640  desteğine kadar geri çekilmeler görülebilir. 5.5640 noktası ise ana  destek konumunda. Eğerki ana Destek seviyesi kırılır ise TL lehine  ataklar derinleşebilir. Yukarı yönlü atakların artabilmesi içinse 50  günlük üstel hareketli ortalamasına denk gelen 5.7380 noktasını takip  etmekteyiz. Ancak bu seviye öncesinde 5.6325, 5.6500, 5.6835 ve 5.7145  ara dirençlerini izleyebiliriz.

 

 

Tacirler FX

 

USDTRY paritesi, dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin korunmasına ve endeksin 98,16 seviyesini test etmesine rağmen, TL’de etkili olmaya devam eden pozitif ayrışma ile birlikte düşüş hareketini sürdürdü. Dün, Güney Afrika randı ile birlikte diğer gelişen ülke para birimlerinden pozitif ayrışan Türk lirası, bu sabah saatleri itibarıyla güçlü görünümünü korumakta.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,61 seviyesi civarında hareket ediyor. Dolar endeksinin ise 98 seviyesi üzerindeki seyrini sürdürmekte olduğunu görüyoruz. USDTRY paritesi dün, 5,60 seviyesinin hemen altını test etmesinin ardından, kısa süre içerisinde 5,60 seviyesi üzerine geri dönüş yaptı. Bu noktada, kurun bugün içerisinde 5,60 seviyesi altını yeniden hedef alıp almayacağını takip edeceğiz, 5,60 seviyesi oldukça önemli bir destek seviyesi olduğundan, söz konusu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda kurdaki geri çekilme hareketi 5,50 – 5,55 bandına doğru hızlanabilir. 5,60 desteği yakından takip edilmeli.

Bugün yurt içinde Temmuz ayı Ekonomik Güven Endeksi yurt dışında ise Almanya’dan gelecek olan Temmuz ayı TÜFE ve ABD’den gelecek olan Haziran Kişisel Gelir & Kişisel Harcamalar, Temmuz ayı Conference Board Tüketici Güveni ve Haziran Bekleyen Konut Satışları verileri takip edilecek. Diğer yandan, Yarın akşam Türkiye saatiyle 21:00’da açıklanacak olan FOMC Haziran ayı toplantı kararı ve ardından 21:30’da Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği basın toplantısı haftanın en önemli gündem maddesini işaret ediyor. Piyasadaki genel beklenti, Fed’in bu toplantıda 25 baz puanlık faiz indirimine gideceği yönünde. (FOREKS Haber Merkezi)

 

 

 

 

ANALİZ:  Fed 31 Temmuz’dan sonra ne yapacak?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler