Sosyal Medya
**8*

USDTRY Haftaya Pozitif Başladı

16 Aralık 2019

 

Yeni bir haftaya başladığımızda yurtiçi varlıklarda önemli değişimler izlemekteyiz. Türk Lirasının gelişmekte olan ülke para birimleri arasında ABD Doları karşısında günün ilk yarısında en zayıf para birimi olarak kaydedilmesi, USDTRY kurunun 5,85 seviyesine ulaşmasına imkan tanımıştır.

 

TCMB sonrası Foreks röportajımızda USDTRY için son geri çekilmeye rağmen 5,77 üzerinde 5,82 – 5,84 bölgesine doğru kısa vadeli pozitif beklentimizin devam edebileceğini vurgulamıştık hatırlarsak. Bugün geldiğimiz bu noktada beklentimizin gerçekleştiğini ve pozitif trend görünümünün gündemimizde yer almayı sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Teknik açıdan yeni beklentimiz, kısa vadeli olarak 5,79 – 5,80 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe 5,88 – 5,90 bölgesine doğru trend beklentisinin devam etmesi şeklindedir. Bu süreçte 5,79 – 5,80 bölgesi öncesinde herhangi bir tepki düşüncesi / kar realizasyonu izler miyiz sorusunun cevabında da 5,83 – 5,84 bölgesi ayrıca takip edilmelidir.

 

Teknik gelişmeleri geride bırakarak günün ilk yarısındaki gündem maddelerini değerlendirdiğimizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerekirse İncirlik Üssü’nün kapatılabileceğini söylemesi ardından Pentagon kaynağından gelen açıklamalar dikkat çekmektedir. Açıklamalarda Türkiye ile ilişkilerin korunması için çaba gösterdiklerini ifade eden kaynağa göre, Washington Türkiye’yi S-400 ve Suriye konusunda daha yapıcı bir politikaya teşvik ederek diyalog kurmaya çalışıyor. Yeni dönemde Türkiye – ABD ilişkileri ve karşılıklı açıklamalar, yurtiçi varlıkların yılın sonuna kadarki süreçte hareketli geçmesine imkan tanıyabilir.

 

Politik gündemden makro-ekonomik görünüme geçecek olursak bugün global tarafta  İngiltere, Euro bölgesi ve üye ülkelerden gelen İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile Türkiye tarafından İşsizlik Oranı sonucuna ulaştık.

 

Fransa, Euro bölgesi ve Almanya beklenti altında İmalat PMI sonuçlarına imza atarken Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’nın G20 ülkeleri içerisinde en kötü performansa sahip ülke konumunda olması dikkat çekmektedir. Avrupa’nın sanayi sektörüne ilişkin yılın başından beri negatif bir seyir izlemesi, yeni Başkan Lagarde ile birlikte 2020 yılı için Avrupa Merkez Bankası genişlemeci para politikası tavrının devamına ilişkin düşünceyi mecbur bırakmaktadır.

 

Yurtiçi tarafta ise Türkiye’ye ilişkin İşsizlik Oranı sonucu gündemi meşgul etti. Yüzde 14 beklenen Eylül ayı İşsizlik Oranının yüzde 13,8 sonuçlanması, teorik açıdan her ne kadar önceki verinin altında pozitif olarak değerlendirilse de 2018 yılı başından itibaren gelinen bu nokta, istihdam sürecindeki olumsuz görünümün devam etmesine imkan tanımaktadır. İşsizlik detaylandırmalarında ayrıca Tarım dışı işsizlik yüzde 16,4, Genç nüfusta işsizlik yüzde 26,1 ve son olarak da Mevsimden arındırılmış işsizliğin yüzde 13,9 olarak açıklandığını gözlemledik.

 

Kudret Ayyıldır, GCM  FOREX

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları