Sosyal Medya

Döviz

Trump Vergisi Sonrası Dolar/TL Düşecek mi, Çıkacak mı?

Türkiye’de ve Fed’de faiz indirimi ardından Trump’ın Çin’e ek vergi koyması piyasalarda dengeleri yeniden değiştirdi. Bu gelişmelerden en çok etkilenenlerden biri de dolar kuru (dolar endeksi). Ve elbette küresel dolar değeri kadar bizi etkileyen yanıyla dolar/TL kuru. Piyasa dolar kuru ve dolar/TL kurunun nereye doğru gideceğini düşünüyor, ilk gerçek tepki ne yönde?

Trump Vergisi Sonrası Dolar/TL Düşecek mi, Çıkacak mı?

Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirim döngüsünün başlamadığını açıklamasıyla Çarşamba akşamı 5.52’den 5.62’ye yükselen Dolar/TL  dün 5.56 – 5.61 bandında dalgalı seyretti. Kur yeni sabaha Trump sürpriziyle yükselişle başladı.

Dolar bu sabah 5,61 civarında başlayıp 5,58’e geriledi, euro 6,22’den 6,19’a, sepet kur 5,91’den 5,90’a geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump 300 milyar dolarlık Çin ürünü için yüzde 10’luk ek bir tarife uygulamaya başlayacaklarını açıkladı. Sürpriz açıklamalar piyasalarda da sert tepkiye yol açtı.

QNB Finansbank raporunda ilgili bölüm şöyle:

“USD/TL: ABD Başkanı Trump’ın Çin konusunda çıkışı ile risk iştahı  gerilerken, dolar kurunda 5,58 ilk planda destek konumunda. 5,65  seviyesi direnç olarak takip edilecektir…”

Raporda diğer döviz kurları ve piyasalar hakkındaki analizler için:

İLGİLİ HABERGündem:  ABD-Çin gerginliği... Piyasalarda Dün Gece Ne Oldu, Şimdi Ne Olacak?Gündem:  ABD-Çin gerginliği… Piyasalarda Dün Gece Ne Oldu, Şimdi Ne Olacak?

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Bloomberg HT’ye “5,50 – 5,55’in aşağı kırılmamasıyla piyasaların biraz daha buralarda oyalanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Günün devamında açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi doların hareketinde etkili olabilir. Haziran’da 224 bin artan istihdamın Temmuz’da 165 bin artması, işsizlik oranının % 3,7’den % 3,6’ya gerilemesi bekleniyor.

Global Menkul Değerler Kıdemli Analisti Rıdvan Baştürk ise istihdam verisinin zayıf gelmesi durumunda doların küresel bazda değer kaybedeceğini söyledi.

Sonuçta Türkiye için önemli olan dolar kuru (Dolar/TL kuru) bir çok etkene bağlı. Öncelikle dışarıdaki doların genel durumu yani dolar endeksi… Burada işler doların düşmesi yönünde şimdilik. Fed’in fazi indirimindeki Powell’ın açıklamaları ilk anda doları hafifçe kuvvetlendirse de bunun devamı başta bugün ve daha sonra gelecek ABD verileri ile Trump’ın oldukça öngörülemez hale gelen kararlarına çok bağlı. Orta vadede dolar/TL’yi etkileyecek iki faktör ise TL faizlerinin düşüşü ile enflasyonun düşüşü arasındaki ilişki.

TCMB’nin faiz düşürmesi ardından hükümetin de telkinleriyle başta kamu bankaları hızla faiz düşürüyor. Bunu özel bankaların da takip etmesi çok olası. Enflasyon ise Pazartesi açıklanacak. TCMB’nin enflasyon raporu yeni başkanın ilk basın toplantısı gibi olduğundan enflasyonla ilgili zaten de pek dikkat çekici olmayan açıklamalar ikinci planda kaldı. Şimdi Pazartesi enflasyon düşecek mi çıkacak mı?

ENFLASYON TEMMUZDA DÜŞÜŞÜNE ARA VERECEK Mİ?

Bloomberg anketine göre Temmuz’da enflasyon çıkacak daha doğrusu düşüşüne ara verecek:

“Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin enflasyon anketi açıklandı. Ankete katılan 22 kurumun medyan beklentisi Temmuz ayı TÜFE’nin %1.6; yıllık bazda ise % 16.95 artması yönünde..

En düşük beklentiyi paylaşan kurum Temmuz ayında aylık enflasyonun % 1.1; yıllık % 16.3 olarak gerçekleşmesini bekliyor. En yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise tüketici enflasyonunun aylık bazda % 2.5 artış göstermesini; yıllık bazda ise % 18 olmasını bekliyor.

Enflasyon Haziran’da yüzde 0.03 artarken, yıllık bazda da yüzde 15.72 ile Haziran 2018’den beri en düşük seviyeye gerilemişti.”

Özetle kısa hele de orta vadede doların genel ve dolar/TL kurunun seyri Fed’in faiz indirimine devam edip etmeyeceği, ABD ekonomisindeki özellikle sanayi ve istihdam verileri ile  Türkiye’deki faiz oranları ile enflasyon arasındaki makasa bağlı olacak.

Her halükarda dünyada Çin-ABD ticaret savaşlarının belirsizliği ve bunun başka merkez bankalarının rekabetçi faiz indirimlerini tetiklemesi sonucu güvenli varlıklara kaçışın güdülenmesi, önemli para birimlerinin hızlıca düşüşünü ilk anda sanıldığı kadar kolay kılmayabilir.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler