Sosyal Medya

Döviz

TL’de değerlenme devam edebilir

Yaklaşan Mart ayındaki seçimler öncesi en çok karşılaşılan soru Dolar/TL ne olur sorusu. Bu nedenle bu konuda basında yer alan tahminlere…

TL’de değerlenme devam edebilir

Yaklaşan Mart ayındaki seçimler öncesi en çok karşılaşılan soru Dolar/TL ne olur sorusu. Bu nedenle bu konuda basında yer alan tahminlere ek olarak, aracı kurumların paylaştığı beklentileri de bilgilendirme amaçlı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Dolar/TL 5’in altına inebilir

BloombergHT TV’deki röportajında Forextime Döviz Stratejisti ve Piyasa Araştırma Direktörü Jameel Ahmed TL’de değerlenmenin devam edebileceğini söyledi.

Ahmed Türk Lirası’nın geçen yılın son çeyreğinde kayıplarının çoğunu telafi ettiğini belirterek “Piyasalar risk iştahı açısından şu an Fed’e ve diğer Merkez Bankaları’na bakıyor. Diğer bir faktör de ABD – Çin ticaret savaşları, bu da gelişen piyasaların performansını etkileyecek.” diye konuştu.

Türkiye’de hanehalkının Dolar alma konusunda istekli olduğunu belirten uzman “Çünkü enflasyon sorunu var, enflasyonla gelirler de etkileniyor. Dolar daha istikrarlı, ticaret gerilimi sorun oluşturuyor, gelişen para birimleri nereye gidecek bilemiyoruz.” ifadesini kullandı.

Politik riskin uzun süre Türk Lirası’nda fiyatlandığını, enflasyonun daha fazla endişe kaynağı olduğunu belirten Ahmed “Dolarda daha fazla zayıflık olabilir, bu da Dolar/TL ‘nin 5’in altına inmesine neden olabilir” yorumunu yaptı.

5.30 seviyesi takipte

Investing.com da Dolar/TL kurunun 5.30’un altında fiyatlanmaya devam edildiğini belirtti.

“Artan küresel büyüme risklerine karşın TL’deki tepkinin şimdilik zayıf olması oldukça iyi, ancak ABD Dolar Endeksi tarafında yükselişin 97,50’ye doğru devam etmesi kurda yukarı yönlü fiyatlamaya neden olabilir.

Yeni haftaya hafif alıcılı başlayan Dolar/TL 5,28’e doğru yükseliş yaşıyor, ancak kur hala 5,30’lu seviyelerin altında fiyatlanmaya devam ediyor. Kısa vadede kurda görülecek yükselişlerde 5,36 ilk direnç seviyesi olurken devamında 5,42 ve 5,47 seviyelerini izleyeceğiz.” yorumunda bulunuldu.

Dolar/TL’de uzun soluklu bir yükseliş eğilimi görünmüyor

İntegral Yatırım paylaştığı haftalık döviz beklentilerine dair notunda, “Dolar kurunda yabancı giriş kaynaklı zayıf seyirlerin önümüzdeki dönemde de sürmesini bekliyoruz.” dedi.

Kurum “Olağanüstü gelişmeler olmadıkça bu düşüncemizi sürdüreceğiz. 5.30-5.35 bölgesi Dolar/TL için direnç olurken, bu seviyenin üzerinde 5.55 direncini kritik olarak görmekteyiz. Dolar/TL’nin yeniden uzun soluklu bir yükseliş eğilimine girdiğini söylemek için 5.55 seviyesinin üzerine yükselmesi ve bu seviyenin üzerine yerleşmesi gerekli. Ancak şimdilik böyle bir eğilim görünmüyor. Aşağıda ise 5.20 ve 5.13 destekleri ön plana çıkıyor.” şeklindeki ek beklentilerini de paylaştı.

GOÜ para birimlerine “AL” önerisi

Credit Agricole gelişen piyasalar araştırma ve strateji birimi yöneticisi Sebastien Barbe, doların son yükselişinin ardından istikrar kazanmasıyla yüksek getirili gelişmekte olan ülke (GOÜ) para birimlerine dair alım önerisinde bulundu.

Türk Lirası, Endonezya Rupisi, Filipinler Pesosu ve Rus Rublesi’nde alım önerisinde bulunan Barbe, Hong Kong Doları ve Tayvan Doları’nda veya bazı merkez Avrupa paralarında alımın mümkün olduğunu belirtiyor.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler