Sosyal Medya

Döviz

TL S-400’ün menzilinde

Seçim arifesinden bu yana her hafta dolar/TL’nin 10 kuruş yükseldiğini görüyorum. 5.4, 5.5, 5.6 derken, şimdi de 5.70 destek vaziyetine…

TL S-400’ün menzilinde

Seçim arifesinden bu yana her hafta dolar/TL’nin 10 kuruş yükseldiğini görüyorum. 5.4, 5.5, 5.6 derken, şimdi de 5.70 destek vaziyetine geldi.  Dolar Endeksi’nin az-çok yerinde saydığı, Gelişmekte Olan Piyasalar’ın da (GOP, Ülkeler = GOÜ) dün 8 aylık zirveden hafif gerilediği bir ortamda garipsenecek bir zafiyet bu. Hele, hele cari açık  bir yılda  milli gelirin %5’nden %2.5’na gerilemişse iyice garabet bir manzara çıkıyor karşımıza.  Niye değer kaybediyor TL?  Daha da eder mi?  Eder, eder.

 

TL’de Perşembe gözlenen çalkantının nedeni TCMB’nin net rezervlerinin erimesi. TCMB’nin swap yoluyla bankalardan döviz alıp kamuya verdiği, kamunun da gizliden döviz piyasasında dolar sattığı iddiaları su yüzüne  çıktığından bu yana, yabancı yatırımcılar TCMB bilançosunu hava durumu gibi günlük takip ediyor.  Politik veya dışsal bir şok yaşansa, TCMB’nin dövizdeki çalkantıya müdahele edecek cephanesi kalmadığının artık herker farkında.

 

Peki, öyle bir şok ihtimali var mı?  Elbette ki var.  Önce, İstanbul’da seçimin galibinin ilan edilmediği her gün politik belirsizliği tırmandırarak yerlilerin döviz talebini coşturuyor. Geçen hafta yerleşikler bir miktar döviz satmış olabilir, ama emin değilim. Belki de kurumsallar döviz borcu faizi ödedi.  Eğer İstanbul seçimleri yenilenecekse, 2 ay sürecek bir sisler vadisine giriyoruz. Hem atmosferde elektriklenme yükselecek, hem de popülizm alıp başını gidecek ki, yerleşikleri bağlasan TL’de durmazlar.

 

Heybedeki asıl büyük turp ise S-400 meselesi. ABD ilk kez Ankara’ın S-400’leri alıp çalıştırıcağına ikna oldu. Şu ana kadar blöf yaptığımızı düşünüyorlardı. Bana gelen naçiz duyumlara göre Washington’da bir numaralı gündem S-400 ve nasıl önleneceği.  ParaAnaliz’de gündeme getirdik, ABD Kongresi’nde çeşitli yaptırım yasa taslakları imzaya açıldı bile. Bunların kapsamının bizi F-35 programından şutlamakla sınırlı kalmadığını da hatırlatayım.

Londra fonları belki bu konuyu yakından takip etmiyordur, ama ABD menşeli fonlar açısından S-400 gerginliği Türkiye hikayesinde bir numaralı çıban başı oldu artık.  Fonları bir kenara koyalım, zaten Türkiye’de sıcak para eskiye nazaran çok azaldı. ABD menşeli bankaların kredi verirken nasıl davranacağı çok mühim. Rahip Brunson krizinde kredi pazarının Aral Gölü gibi kuruduğunu gördük.  Nisan-Mayıs’ta özel sektörün yoğun dış borç yenilemesi var. Gerginlik tırmanırsa, bu borçların çevrilmesi güç olacak.

 

Özetle, TL S-400’lerin menziline girdi artık.  Çıkartmak Erdoğan’la Trump’a kalmış.  Uzun süredir pazarlığı yapılan ikili zirveyi bekleyeceğiz çözüm için. Yoksa?  Yoksa, dış kaynak açısından kurak yaz başlıyor.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler