Sosyal Medya

Döviz

TL neden bu kadar sakin?

TL'de sukunet harbi mi, devam eder mi?

TL neden bu kadar sakin?

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) kötü bir günü daha geride bırakmaya hazırlanıyor. Çin Merkez Bankası PBoC’nin yuan’ın dolara karşı değerini bir miktar yükseltmesi ardından, küresel piyasalarda panik satışlar durdu, fakat Ticaret Savaşı’nda yeni hamleler yüzünden yatırımcılar tedirgin.

International Insitute of Finance’e göe, GOP Ticaret Savaşı’ndan en çok zarar gören varlık gruplarından biri. Fonlardan son bir veri haftasında 3 milyar dolar kaçarken, BloombergHT haberine göre pasif yatırımı yapan Exchange Traded Funds’dan da 3.4 milyar dolar para çekilmiş olabilir..

TSİ ile 18:00’de MSCI GOP Hisse Endeksi %0.2 değer yitirirken, Avrupa para birimleri toparlanıyordu.  TL günü içinde küresel  dalgalanmaya hemen hiç tepki vermedi.  Günü dolara karşı %0.7 değer kazancıyla kapatmaya hazırlanıyor.  Bu sukunetin nedenleri ne olabilir?

 

TCMB’nin uzun vadeli swap ihalesi açma kararı ile daha fazla dövize erişim sağlama imkanı olan kamu bankalarının döviz piyasasında “dengeleyici” görevlerine yeniden soyundukları söylenebilir, fakat bu sadece bizim iddiamız, geçmiş örneklerden yola çıkarak spekülasyon yapıyoruz. Bu konuda elimizde somut kanıt yok.

TL’nin değer kazanmasının nedeni ABD-Çin Ticaret Savaşı’ndan çok uzakta olması ve Temmuz enflasyon verilerinin beklenenden düşük çıkması ile açıklanabilir. Ek olarak, TCMB’nin bir süre daha faiz indirimi yapacağı beklentisi ile yerli ve yabancı yatırım bankaları TL için AL önerisi veriyor.

 

 IşıkFX TL’deki günlük hareketi şöyle değerlendirdi:

 

Ticaret savaşlarına yönelik gelişmelerin bu haftaya damgasını  vurduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın  geçtiğimiz hafta başlangıcında ticaret gerilimlerini artıracak fitili  ateşlemesiyle başlayan olaylar bugün Çin Merkez Bankası’nın fiksing  hamlesiyle birlikte bir miktar azaldı. Ancak endişeler hala daha devam  ediyor. Özellikle ABD’nin, Çin’i kur manipülatörü ilan ettikten sonra  ekstra bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı merakla bekleniyor.

Küresel risk iştahını olumsuz etkileyen bu durum gelişmekte olan  ülkeler üzerinde de etkisini hissettiriyor. Ancak TL tarafı bu  durumundan bir miktar ayrışıyor. TCMB’nin Brüt rezervlerini arttırmaya  yönelik yaptığı adımlar özellikle zorunlu karşılıklar ve swap  üzerinden yapılan hamleler şuanda TL varlıklarında pozitif bir etki  sağlamakta. Ayrıca jeopolitik taraftaki risklerde yaşanan yumuşamanın da  TL üzerinde olumlu bir etki sağladığını söyleyebiliriz.

TL  varlıklarındaki pozitifliğe rağmen ticaret savaşlarındaki artan  gerilimin küresel risk iştahını azaltması nedeniyle 5.50 ana  desteğinin kırılamadığını görmekteyiz. Şayet bu nokta kırılırsa TL  lehine hareketler artış gösterebilir. Bu durumda ise 5.4815, 5.4500,  5.4545 ve 5.4350 destekleri takip edilebilir. 5.50 üzerinde  kalıcılıklarda ise 5.6200 – 5.6500 bandının önemli olduğunu ve bu  bandın geçilmesi ile birlikte alış yönlü işlemlerin artabileceğini  düşünmekteyiz. Öncesinde ise 5.5640 ve 5.5945 ara dirençleri önemli  olabilir. (FOREKS haber merkezi)

 

 

SocGen:  TL al, dolar sat

 

Deutsche Bank’ın Rus Rublesi ve Güney Afrika Randı karşısında Türk Lirası alım tavsiyesi vermesinin ardından Societe Generale de rand karşısında lira uzun tavsiyesinde bulundu.

 

Londra’da bulunan gelişen piyasalar stratejisti Phoneix Kalen’in müşterilerine yönelik notuna göre banka, ayrıca, Dolar/TL  kurunda kısa pozisyon tavsiyesi verdi.

 

Türkiye’nin küresel faiz avı ve ekonomik dengelenmeden fayda sağlayacağı belirtilen notta, ABD – Çin arasındaki ticaret savaşının Türkiye’ye etkisinin sınırlı olduğu ve Türkiye’ye yönelik ABD yaptırımı riskinin savuşturulduğu ifade edildi.

 

Kalen, Güney Afrika’nın mali baskılara karşı kırılgan olmayı sürdürdüğünü ve tırmanan ticaret anlaşmazlığının etkisinin yüksek olduğunu belirtti. Kalen, randı destekleyecek bir para politikasının olmadığının altını çizdi. (BloombergHT)

 

Deutsche Bank TL al, Ruble sat tavsiyesinde bulundu

 

Kurum bunun nedenlerini ise şöyle açıkladı;

 

“1) Cari işlemler hesabındaki mevsimsellik

 

Rusya ile Türkiye arasında cari denge mevsimselliği önemli ölçüde farklılaştı. Türkiye’nin turizm gelirleri yaz boyunca cari dengeyi desteklerken Rusya’da cari denge hidrokarbon ihracatının düşmesinden olumsuz etkileniyor. Bunun yanı sıra Türkiye bu yılın 3. çeyreğinde cari fazla verebilir, bu da kırılganlığını azaltıyor.

 

2) Pozisyonlanma ve performans

 

2 ülkenin para birimi arasındaki pozisyonlanma ve performans bu sene ayrıştı. Değerlendirmemize göre gelişen ülke piyasaları arasında en çok Rus tahvillerindeki pozisyonlanma kötüleşti. Türkiye’ye ise son verilere göre girişler arttı.

 

3) Yaptırımlar

 

Cuma günü ABD Rusya’ya yeni yaptırımlar açıkladı, Bu durum Rus varlıklarına yönelik yapıcı olan yatırımcı algısını kötüleştirebilir ve portföy akımlarını azaltabilir” (BloombergHT)

 

 

Başlıca risk:  Fırat’ın Doğu’suna askeri harekat

 

Milliyet’e göre Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat’ın doğusu için operasyon hazırlıklarını sürdürürken, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan “güvenli bölge” için ABD askeri heyeti ikinci kez Ankara’ya geldi. Milli Savunma Bakanlığı’nda (MSB) yapılan ikinci tur görüşmelerinde, ABD’nin yeni bir teklifle geldiği öğrenildi. İddiaya göre, yeni teklif, güvenli bölgenin 15 kilometre (km) derinlikte ve 140 km uzunlukta olmasını içeriyor. Ankara ise güvenli bölgenin 30-35 km derinlik ve Irak sınırına (yaklaşık 400 km) kadar uzanmasını istiyor.

 

Reuters’e göre ABD Savunma Baknaı Mark Esper TSK’nın Fırat’ın Doğusu’na yapacağı askeri harekatı “kabul edilemez” olarak niteleyerek, ABD’nin tek taraflı askeri girişimlere karşı duracağını ilave etti.

 

ABD’nin Suriye’de  TSK  harekatını önleyecek bir askeri varlığı yok, fakat Trump Erdoğan’a güvenini yitirebilir. ABD Kongresi acil toplanarak CAATSA yaptırımlarının devreye sokulmasını isteyebilir.

 

ABD heyeti ile güvenli bölge görüşmeleri

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler