Sosyal Medya

Döviz

Geçen Ay TL, Dolara Karşı Değer Kazanan Tek Gelişen Ülke Parası Oldu

Geçtiğimiz ay Türk Lirası gelişen ülke paraları arasında dolara karşı en fazla, daha doğrusu tek değer kazanan para oldu.

Geçen Ay TL, Dolara Karşı Değer Kazanan Tek Gelişen Ülke Parası Oldu

Aşağıda 8 Temmuz-8 Ağustos arasında dolar karşısında en iyi ve en kötü performans gösteren 5 para birimi görülüyor.

 

 

TL’nin değer kazanma süreci dün ve bu sabah itibarı ile de devam etti. Dün 5,47 – 5,53 bandında dalgalanan dolar/TL bugün de 5,4729’ye kadar geriledi. Böylece 200 günlük hareketli ortalamanın 5,57’deki desteğinin kırılmasından sonra bu kez de 5,50 psikolojik destek kırılmış oldu. Bu hafta 5,56’lardan 5,46’lara kadar gerileyen dolar hafta başından bu yana TL karşısında % 1,4 civarında değer kaybetti.

Türk Lirası cuma günkü kapanıştan bu yana dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi oldu. TL’yi % 1,39 ile Macar forinti izledi. Bu hafta dolar karşısında en fazla kaybedenler ise Brezilya reali ve Arjantin pesosu oldu.

TL’nin yükselişi devam ederken borsa ve CDS’lerdeki gelişmeler iyimser değil. Dün BİST-100 endeksi yine düştü.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i bu hafta 22 baz puan yükseldi.

Buna karşılık döviz kurundaki olumlu seyir sürüyor. Dün 6,13 – 6,20 bandında hareket eden euro bu sabah yatay seyirle 6,16’da, sepet kur da 5,82’de işlem görüyor.

DÖVİZ DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Döviz düşmeye devam edecek mi? İşte herkesin merak ettiği konu… Yabancı yatırım kuruluşlarından olumlu yorumlar gelmeye devam ediyor.

Societe Generale stratejist Phoenix Kalen TL’nin hızla değer kazanmaya devam edeceği kanısında… Ona göre dolar /TL kuru, TL’nin % 17 kadar değer kazanması ile 4,70’e kadar düşecek. Uluslararası Bloomberg’in haberine göre Kalen, “Enflasyonun düşüyor olması, TCMB’nin yüksek faiz indirimine rağmen yüksek getirili Türk varlıklarının hâlâ cazip olmasını sağlıyor” diyor.

Citigroup strategist Luis Costa da benzer bir analizi Euro/TL kuru için de yapıyor. TL ona göre euroya karşı da şu sıralar değer kazanmaya devam edecek.

Tüm bu olumlu gelişmelerin sebebi ne diye sorulacak olursa… Birkaç tane denilebilir.

Bloomberg haberine göre bir süredir Türklerin döviz talebinde bir durulma var. Bu durum döviz tevdiatların yükselişinin yataya dönmesinde de görülüyor.

 

Diğer bir sebep enflasyonun düşeceği beklentisi. Burada da eylül –ekim aylarına kadar olan baz etkisi önemli bir rol oynuyor. Goldman Sachs’a göre enflasyon Eylül ve ekim ayında yüzde 10’ün altına düşebilir. Böylesi beklentiler şimdiki % 16,5’luk politika faizi ve onun tarafından etkilenen diğer faizlerin bile dünya ortalamalarına göre gayet yüksek reel getiri veriyor oluşu anlamına geliyor.

Cari açığın azalması ise bir diğer olumlu etki… Her ne kadar bu olumlu gelişme büyük ölçüde ekonomideki durgunluk sonucu ithalatın azalması yüzünden olsa da, cari açığın son 16 yılın en düşük seviyelerine gelmesi TL açısından yine de iyi haber. Ayrıca eğer TCMB’nin açıkladığı reel efektif döviz kuruna bakılacak olursa, TL son dönemdeki yükselişe rağmen hâlâ “ucuz!”

Bütün bunları konuşurken elbette TL’nin geçtiğimiz aylarda gelişen para birimlerindeki değer kazanma sürecinden faydalanamadığını ve bu açığı şimdi kapattığını… Ayrıca şu sıralar dünyada tüm merkez bankaları faiz indirmesinin ve bir çok ülkede negatif getirilerin tekrar boy göstermeye başlamasının da önemli etkisi bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler