Sosyal Medya

Döviz

TEB Yatırım’dan SGMK ve döviz stratejisi

Sabit Getirili Menkul Kıymetler 21 Mart’tan bu yana, yani 2 aydır, Türk Lirası tahvil faizlerinde yukarı doğru ivmelenme gözlemliyoruz Yabancı…

TEB Yatırım’dan SGMK ve döviz stratejisi

Sabit Getirili Menkul Kıymetler

  • 21 Mart’tan bu yana, yani 2 aydır, Türk Lirası tahvil faizlerinde yukarı doğru ivmelenme gözlemliyoruz Yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarında tercih ettikleri 10 yıllık bono faizi 15 ’li seviyelerden 19 civarına yükselirken, enflasyonunun 20 ’ler seviyesinde oluştuğu bir ortamda kısa vadeli tahvil faizleri de 18 ’lu seviyelerden 24 ’lü seviyelere yükseldi.
  • Gelinen bu noktada olası risklerin büyük ölçüde fiyatlandığını ve gerek yurt içinde gerekse yurtdışında olabilecek pozitif ekonomik ve siyasi gelişmelerle hızlı bir değer kazancı olabileceğini düşünüyoruz.
  • Bu durumun gerçekleşebilmesi için seçim belirsizliğinin bir an önce kalkmasının yanı sıra, enflasyonda gözle görülür bir ivme kaybının oluşması, jeopolitik bir takım gelişmelerin uzlaşma yoluyla çözülmesi ve enflasyondaki düşüşe rağmen Merkez Bankası’nın sıkı duruşunu sürdürüp bütçe açığında da olumlu bir trend gözlemlememiz gerekiyor.

 

  • Özellikle Nisan ayından beri takip ettiğimiz göstergelerde (kredi büyümesi, imalat sanayi endeksi, tüketici güven endeksi gibi) bir platonun oluşması ekonomide yeniden dengelenme sürecinin devam ettiğini ve bu durumun hem çıktı açığı hem de talep enflasyonu yönünde enflasyonu dengeleyici bir görev üstlendiğini görüyoruz.
  • Özellikle yabancı yatırımcılar nezdinde Türk Lirası’na olan güven yeniden tesis edilirse özelikle Eurobond ve kısa vadeli tahvil faizlerinde hızlı bir gerileme süreci yaşanabilir.

 

Döviz Stratejisi

  • Türk Lirası yine iki ay öncesine göre eşit ağırlıklandırılmış döviz sepeti karşısında 8 değer kaybetti Bu süre zarfında ve özellikle Mayıs ayı başından itibaren Gelişmekte olan Ülke GoÜ kurlarında da 3 6 ’lık bir değer kaybı gözlemliyoruz.
  • Özellikle son dönemde ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin olumlu evrilmemesi ve bunun sonucu olarak ABD’nin Çin’den yaptığı 300 milyar dolarlık ithalata da ek vergi koyacağını açıklaması ve 5 G teknolojisinin öncülerinden olan Çin’li şirket Huawei’ye ABD şirketlerinin yazılım ve parça desteği sağlayamayacaklarını açıklamasıyla Çin Yuan’ında bariz bir zayıflık gözlemliyoruz.
  • Çin ekonomisinden şu ana kadar gelen veriler özellikle yapılan mali ve POBC kaynaklı desteklerin ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor Gelinen bu noktada doların Çin Yuan’ı karşısında değerinin 7 ’nin üzerinde oluşması GoÜ kurlarını hem ticaret bağlantısı hem de fon akımları nedeniyle tedirgin edebilecektir.
  • Türk Lirası Reel Efektif Kur seviyesi anlamında ucuz durmaya devam ediyor. Hem yüksek olan TL fonlama faizi hem de iyileşen Cari Açık verileri ile desteklenen Türk Lirası’nda seçim belirsizliğine rağmen ekstra bir baskı öngörmüyoruz.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler