Sosyal Medya

Döviz

TCMB Rezervleri Bilançoda Arttı Ama Tartışması Bitmedi

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi bir haftada 3 milyar 817 milyon dolar artış gösterdi. Bir önceki hafta 75 milyar 400…

TCMB Rezervleri Bilançoda Arttı Ama Tartışması Bitmedi

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi bir haftada 3 milyar 817 milyon dolar artış gösterdi.

Bir önceki hafta 75 milyar 400 milyon dolar olan rezerv, 9 Ağustos ile sona eren haftada 79 milyar 217 milyon dolara geldi.

Merkez Bankası brüt döviz rezervi 3 Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü .

Foreks’in haberine göre Merkez Bankası altın rezervi 11 Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Altın rezervi 23 milyar 169 milyon dolardan 24 milyar 893 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankası toplam rezervi 98 milyar 569 milyon dolardan 104 milyar 110 milyon dolara çıktı. Banka’nın toplam rezervi 1 Mart’tan bu yana ilk kez 100 milyar doları aştı.

Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri bir haftada 3 milyar 175 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankası verilerine göre, bir önceki hafta 32 milyar 149 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 9 Ağustos ile sona eren haftada 35 milyar 324 milyon dolara geldi.

REZERVLER YENİDEN TARTIŞMA KONUSU OLDU

Fakat Merkez Bankası’nın brüt rezervlerinin gerçekte ne kadarlık bir net rezerve tekabül ettiği, swap anlaşmalarıyla oluşturulan rezervlerin net rezerv sayılıp sayılamayacağı uzun süredir tartışılıyor. Dün eski bankacı Kerim Rota Cumhuriyet’e verdiği röportajda TCMB’nin kamu bankaları eliyle 30 milyar dolarlık rezervini dövizi tutmak amacıyla harcadığını iddia etmişti.

İLGİLİ HABERKerim Rota Rezerv Erimesi ve Bankaların Kerim Rota Rezerv Erimesi ve Bankaların “Türev Zararları”nın Arka Planını Anlattı

Bugün de tarışmaya katılan eski TCMB Başkan Yardımcısı ve eski Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan Kerim Rota’ya hak veren ve TCMB’nin iletişim politikasını eleştiren paylaşımlarda bulundu.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler