Sosyal Medya

Döviz

Siyasi Endişelerle Dolar/TL 5,80’i Geçti (Güncellendi)

Dolar endeksi günü sakin geçirdi, hâttâ bir miktar düştü, ABD-Çin görüşmelerden iyi haberler geldi. Buna rağmen bu sabah dolar/TL kuru güne hızlı sayılabilecek bir yükselişle başladı.

Siyasi Endişelerle Dolar/TL 5,80’i Geçti (Güncellendi)

ABD Doları, Türk Lirasına karşı günün ilk saatlerinde % 0,62 puan yükselerek TSI 09.00 sularında 5,8046’yı gördü. Sonrasında TSİ 09.45 sularında 5,81 civarına yerleşti.

Dalgalı bir setir izleyeb dolar/TL TSİ 10.00 sularında 5,7957 ile yine 5,80’in altına indi. 5,80 civarında dolar/TL’de “long” ve “short” pozisyon alanların kıyasıya mücaelesi sürüyor. Aslında yurt dışındaki son gelişmeler doların lehine sayılmaz.

Dış piyasalar ABD-Çin ticaret müzakerelerinden gelen iyi haberlerle kötümserliği kısmen üstünden atma beklentisinde…

İLGİLİ HABERPiyasalara İyi Haber: ABD Taviz Verdi Çin İle Müzakereler Hızlanacak!Piyasalara İyi Haber: ABD Taviz Verdi Çin İle Müzakereler Hızlanacak!

Dolar endeksinde de olağanüstü bir yükselme olmadığı gibi bir miktar düşüş bile yaşandı.

Dolar/TL’nin yükselmesi için sadece iki sebep görünüyor. İlki iki gündür Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Washington’daki temasları ve sunumu hakkında dış basında yapılan olumsuz yayınlar… Diğeri ise dün gece Maltepe seçim kurulunda alınan oyların yeniden ve üçüncü kez sayılması kararı…

İLGİLİ HABERMaltepe'de Oylar 3. Kez Sayılacak!Maltepe’de Oylar 3. Kez Sayılacak!

İlk haberler yabancıların TL konusunda yeniden satış pozisyonuna geçebileceği endişesini güçlendiriyor. Geçtiğimiz 15 gün içindeki çok şey beklenen temaslarda ABD ile S-400 geriliminin azalmayışı da yine bu endişeyi arttıran önemli bir faktör. Esasen bu iki faktörün birbiri ile ilişkili olmadığını söylemek de zor.

Diğer yandan bir diğer endişe kaynağı15 geçmesine rağmen Türkiye’nin İstanbul seçimini sonlandıramamış olması. Dün itibarı ile Maltepe seçimlerinin yeniden sayımının bitmesi beklenirken, AKP ve MHP’nin itirazlarıyla bir kez daha sayılması kararı çıkınca İstanbul seçiminin sonuçlanmasının belki de haftalar sürmesi ihtimali doğdu.

Geçen hafta TL, gelişen ülke paraları arasında da negatif olarak ayrışmıştı.

ÖĞLE SAATLERİ GELİŞEN ÜLKE PARALARI İMDADA YETİŞTİ

ABD’de hisse senetlerinin tüm zamanların zirvelerine yaklaşması ve Çin’de son gelen verilerin endişeleri yatıştırması para birimlerini destekledi. Çin yuanı yatay seyrederken Güney Kore wonu Ocak’tan beri en büyük yükselişi kaydetti. Endonezya rupisi 3. günde de yükseldi. Malezya ringiti 3 günlük düşüşünü tersine çevirirken Filipin pesosu 4. günde de yükseldi. Tayvan doları da yükselirken Hint rupisi ise düştü.

Bunun da etkisiyle dolar/TL kuru bir miktar gerileyerek TSİ 13.00 sularında 5,7875’e döndü.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler