Sosyal Medya

Can İlker

Can İlker’den Sabah Bülteni / Sınırlı Bilanço Etkisi Yaşanırken Yurtiçinde Pompeo – Erdoğan Gelişmeleri Takip Edilecek

Belirsizliklerin artması ve Fed’in faiz oranlarında aşağı yönlü hareket etme ihtimalinin yükselmesiyle ons altın 1490.44$’a kadar yükseldi. Brent petrol 58.86$ ve WTI ham petrolü 52.81$’dan fiyatlanıyorlar.

Can İlker’den Sabah Bülteni / Sınırlı Bilanço Etkisi Yaşanırken Yurtiçinde Pompeo – Erdoğan Gelişmeleri Takip Edilecek

HK üzerinden yaşanan ABD ve Çin gerilimi başta Asya olmak üzere küresel pay piyasaları üzerindeki baskıyı arttırıyor.  İngiltere ile AB arasındaki “Brexit” belirsizliğinin giderek şiddetlenmesi ve Orta-Doğu’da yaşanan karışıklar da küresel hisse senetlerinin aşağı yönlü yönünü destekliyorlar. iShares Global 100 (IOO) %0.02 değer kaybederek 49.85$ ve iShares MSCI World (URTH) %0.22 kazançlarından geri vererek 92.51$’dan alıcı buldular. Risk iştahının azalmasına paralel olarak devlet tahvil faizleri, yaşanan girişlerle, gerilemeye devam ediyor. Tahviller olan talebin yükselmesiyle iShares 1-3 Year Int. Treasury Bond (ISHG) ETF’i %0.27 kazançlarını genişleterek 78.36$’dan işlem gördü. 

Belirsizliklerin artması ve Fed’in faiz oranlarında aşağı yönlü hareket etme ihtimalinin yükselmesiyle ons altın 1490.44$’a kadar yükseldi. Brent petrol 58.86$ ve WTI ham petrolü 52.81$’dan fiyatlanıyorlar.

ABD kapanışında, ABD endekslerinin tersine iShares Asia 50 (AIA) ETF’i %0.13 kazançlarını genişleterek 60.67$, iShares Japan Ex (AAXJ) ETF’i %0.19 değerlenerek 68.33$ ve iShares EEM Asia (EEMA) %0.20 yükselerek 56.65$’dan alıcı buldular. Bu sabah Asya’da Avusturalya’da Eylül’de istihdam 14.7K artarken tam zamanlı istihdam 26.2K yükseldi ve işsizlik oranı 5.2% oldu. Singapur’da ticaret dengesi 3830 milyar SGD olurken TSI 11:00’da HK ticaret verileri takip edilecek. Asya ekonomik verilerinin beklenti altında kalması ve ABD – Çin gerilimin HK üzerinden devam ediyor olmasıyla Asya endeksleri satış ağırlıklı karışık seyir izlediler. HK, Tayvan, Endonezya ve Hindistan pozitif işlem gören piyasalar arasında yer aldılar. USDCNY 7.0983’e genişlerken USDJOY 108.75’te yatay seyir izliyor ve USDSGD 1.3693’e geriliyor. 10 senelik getirilerde Japonya -0.156%’ya, HK 1.404%’e ve Çin 3.188%’e gerilemiş durumdalar.

Avrupa varlıkları haftanın üçünü işlem gününde karışık seyirle kapandılar. Gösterge endeks STOXX 600 0.14% gerileyerek 393.46 Euro’ya düştü. İngiltere ve AB arasında yaşanan belirsizliğin yükselmesi ve ABD – Çin gerilimin devam etmesi Euro varlıklarındaki satışın nedenleri olarak görülebilir. Dün açıklanan Avrupa ekonomik verilerinde AB TÜFE Eylül’de yıllık 0.8% ve aylık 0.2% yükselirken AB ticaret dengesi de 14.7 milyar Euro oldu. Verilerin beklenti altında kalması AMB’nin daha fazla destekleyici adımlar atma beklentisini güçlendirirken Euro varlıkları üzerindeki baskıyı destekledi. Bugün EURUSD paritesi 1.1073’e yükselirken 10 senelik Almanya getirisi -0.399% seviyesine geriliyor. Avrupa vadelileri satış ağırlıklı olarak karışık seyirle güne başladılar.

ABD perakende satışları 7 ayda ilk kez düşerek Eylül’de 0.3% geriledi ve tüketici harcamalarında yavaşlama yaşandığını gösterdi. Buna ek olarak, ABD – Çin gerginliğinin HK üzerinden devam etmesiyle beraber ABD endeksleri günü satış baskısı altında kapadılar. ABD gösterge endeksi S&P 500 0.20% değer kaybederek 2986.69$’dan fiyatlandı. ABD vadeli endeks kontratları, Avrupa’ya paralel olarak satıcılı işlem görüyorlar. S&P 500 VIX/oynaklık göstergesi 13.68$’dan kapanmışken vadeli kontratı 16.92$’a kadar yükselmiş durumda. 2 senelik gösterge faizi 1.577%’e gerilerken 10 senelik getiri 1.726%’ya düştü. TSI 16:15’te Eylül kapasite kullanımı, sanayi üretimi, imalat üretimi, TSI 18:00’da ham petrol stokları, TSI 21:00’da Chicago Fed Başkan’ı Evans’ın, FOMC üyesi Bowman’in ve FOMC üyesi Williams’ın konuşmaları takip edilecektir.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD’nin ekonomik risklerinden dolayı Fed’in tekrardan faiz indirimine gidebileceğini belirtti. Açıklamasına “yaşanabilecek potansiyel olaylara karşı risk yönetim tamponu sağlayabilmek için daha fazla genişlemeye gidilmesi konusunda bir argüman var” diyerek devam etti. 29-30 Ekim toplantısında Fed’in faizi 1.50-2.00 seviyesine düşürme ihtimali 88.7% olarak görülüyor. 

ABD Temsilciler Meclisi Trump’ın Suriye’den asker çekme kararını kınadı. Çoğunluğun iki parti tarafından da sağlanması Trump’ın üzerindeki baskının arttığını gösteriyor. Temsilciler Meclisi üyeleri IŞID’ın tekrardan canlanabilme ihtimalinden dolayı endişe duyuyorlar. Esad’ın danışmanının Russia Today’e verdiği demeçte operasyonun IŞID militanları için iyi bir iklim oluşturduğunu belirtti. Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’ye yaptırımların uygulanması konusunda yasa tasarısı oylanacak. Beklentiler oylamanın geçmesi yönünde. Yasa tasarısının geçmesi durumunda ise Trump’ın üzerinde baskı daha da yükselecektir. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, karmaşıklığı artan Suriye operasyonuna çözüm aramak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bugün görüşecek. Trump’ın, ABD’nin baskısını rağmen PKK’nın IŞID’dan daha kötü olduğunu belirtmesi Türkiye’nin operasyonunu desteklediğini gösteriyor.

Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Asla ateşkes ilan edemeyiz, terör örgütü ile masaya oturmayız” ve “Harekâtı durdurmayacağız; arabulucu falan aramıyoruz” cümleleri Pompeo ile orta yolda buluşulma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu ve TL varlıkları üzerindeki baskıyla oynaklığın bir süre daha devam edebilme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.  

Dünkü kapanışta BIST 100 1.03 milyar TL’lik işlem hacmiyle 1.18% kazançlarından geri vererek 94137.22 TL’den kapandı. Teknik olarak günlük bazda bütün üstel hareketli ortalamalarının altında işlem görmeye devam ederek ortalamalar arasındaki farkların açılması destekleniyor. İndikatörlerden RSI(14) 31.43 ile “Sat”, MACD “Sat”, ADX(14) “Sat” sinyallerini verirken STOCH(9,6) “Aşırı Alış” ve Williams %R “Aşırı Aşış” sinyallerini gösteriyor. ATR “14” ise 2334.99 ile oynaklığın yüksek olduğuna işaret ediyor. Teknik indikatörlerin desteği ve yeni bir negatif haber akışının olmamasıyla endeks yukarı yönlü, yataya yakın açılabilir. Dolar/TL’nin 5.8927 ve Euro/TL’nin 6.2558 seviyelerine gerilemesi endeks üzerindeki baskıyı azaltabilir. Gün içinde Pompeo – Erdoğan görüşmesi ve Trump’ın açıklamaları takip edilecektir.

 

Kaynaklar:       EuroNews, EuroNews TR, Bloomberg, Bloomberg HT, MarketWatch, Reuters, Diken, Sputnik, Dünya, ParaAnaliz, Investing, Investing TR, Al-Monitor

 

Can Ilker 

Ekonomist 

Makro Araştırmacı / Stratejist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler