Sosyal Medya

Döviz

S-400’ler Daha Gelmeden TL’yi Düşürmeyi Başardı: Dolar Bu Sabah Yine Yükseliyor!

İç ve dış kimi gelişmeler sayesinde TL ne zaman dolara karşı bir parça nefes alsa S-400 konusundaki bir gelişme (ki daima piyasa açısından "olumsuz" bir gelişme oluyor bugünlerde) TL'yi düşürmeyi başarıyor. S-400 füzesi düşman uçağı düşürmede ne kadar başarılı, bunu askeri uzmanlar bilir; fakat TL'yi daha gelmeden düşürmekte çok başarılı olduğu kesin.

S-400’ler Daha Gelmeden TL’yi Düşürmeyi Başardı: Dolar Bu Sabah Yine Yükseliyor!

Bayram sırasında dolar/TL kuru hem dış gelişmeler hem de ABD ile olan gerilim noktalarında belli bir yumuşama beklentisi ile 5,60’lı seviyelere gerilemişti ki cuma namazı çıkışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400 füzesi demeci ve sonra da Shanahan Mektubu ile 5,80’lere yerleşmeye başladı.

Daha sonra özellikle Fed’in faizi indirme beklentisi ile dışarıda doların gerilemesi, AMB’nin de gevşek para politikasını sürdüreceği beklentisi beraberce gelişen ülke paralarını özellikle dolara doğru kuvvetlendirirken dolar /TL yeniden 5,80’ler bantının alt seviyelerine doğru düşüşe geçti. Daha doğrusu geçmişti ki… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün “Türkiye S-400 füzelerini alacaktır demiyorum, almıştır.” demeci geldi.

Sonuç?

Sonuç şu:

Merkez Bankası’nın dün PPK’da faizleri değiştirmeme kararıyla geri çekilen, günü de 5,80 civarında tamamlayan kur bu sabah ilk dakikalarda 5,8471’e kadar yükseldi.

Aynı zamanda ekonomi yönetimi enflasyon karşıtı değil tersini enflasyonu yükseltebilecek türden kimi kredi, daha doğrusu kredi kartı teşvik kararları aldı. Bütün bunlarla beraber TCMB’nin Haziran’da pas geçtiği faiz indirimini önümüzdeki aylarda yapmayı düşündüğü piyasanın genel kanaati halini aldı.

Fazladan bu yöndeki kararlar böyle giderse ABD’nin CATSAA yaptırımlarının giderek artan seviyede uygulanmaya başlanacağı endişesi ile birlikte TL’yi zayıflatacak, doları güçlendirecek gelişmeler olarak algılanıyor.

Özetle S-400’ler uçak düşürmede ne kadar etkililer bunu ancak askeri uzmanlar değerlendirebilir ama daha gelmeden TL’yi düşürmekte bayağı etkili oldukları kesin!

İLGİLİ HABERBaşkan Erdoğan:  Başkan Erdoğan:  “TÜRKİYE, S-400 SAVUNMA SİSTEMLERİNİ ALMIŞTIR”

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler