Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

S-400 İlk Olarak TL’yi Vurdu… Dolar Yükselmeye Devam Ediyor! (GÜNCELLENDİ)

Aslında öğle sularında 5,7250'yi de gördü dolar/TL. Sonra sadece bir miktar gevşedi. Böylece Türkiye'ye gelen S-400'ler henüz bir hava aracı vuramamış olsa da ilk vuruşunu TL üzerinde denemiş oldu. Borsa da güne iyi başlamışken eksiye döndü.

S-400 İlk Olarak TL’yi Vurdu… Dolar Yükselmeye Devam Ediyor! (GÜNCELLENDİ)

Yukarıdaki grafiğe bakacak olursanız Milli Savunma Bakanlığı’nın S-400 teslimatı başladı haberi ajanslara düşer düşmez dolardaki hareketi görebilirsiniz.

Muhtemelen Türkiye ekonomi yönetimi böyle bir tepkiye hazırlanmış olmalı. Nitekim dövizin yukarı çıkışı ne dolu dizgin ne de kontrolsüz. Buna rağmen piyasanın endişesini yeterince yansıtıyor. Dolar TSİ 13.00 suları yeniden 5,72’yi zorluyordu. Borsa da güne 99 bin seviyesinden yükselerek başlamış ve  100 bini denemeye hazırlanırken S-400 haberi sonrası  98 binli seviyelere geriledi.

Öğleden sonra ise ABD’den ilk ses Washington Post’taki bir haberle geldi. Haberde adı verilemeyen ABD yetkililerine dayanarak “ABD blöf yapmıyor. Yaptırımlar yolda.” deniyordu.

İLGİLİ HABERWashington Post: ABD blöf yapmıyor, S-400'lere karşı güçlü yaptırımlar yoldaWashington Post: ABD blöf yapmıyor, S-400’lere karşı güçlü yaptırımlar yolda

Bunun ardından TSİ 15 sularında dolar hızla yükselmeye başladı. Grafikte de görüldüğü gibi aniden 5,76’yı da görmeye doğru hareketlendi. Saat 16.00’da 5,550 seviyelerindeydi. Borsa da gerilemeyi hızlandırdı ve 16.00 sularında % 2’nin üzerinde bir kayıpla 97.200’lü seviyelere indi.

Piyasanın endişelerinin nelerden kaynaklandığına gelince aşağıdaki haberde bunların tamamı mevcut.

İLGİLİ HABERS-400'lerde Şimdi Top ABD'de.... İşte Olası Yaptırım Süreci!S-400’lerde Şimdi Top ABD’de…. İşte Olası Yaptırım Süreci!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler