Sosyal Medya

Döviz

Reuters anketi:  Gelişen Ülke para birimlerinin kaderi ayrışıyor, Türkiye bahtsız

Reuters’in Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) yatırımcıları arasında yaptığı ankete göre, Fed’in daha gevşek bir parasal duruşa geçmesi…

Reuters anketi:  Gelişen Ülke para birimlerinin kaderi ayrışıyor, Türkiye bahtsız

Reuters’in Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ, Piyasalar = GOP) yatırımcıları arasında yaptığı ankete göre, Fed’in daha gevşek bir parasal duruşa geçmesi akabinde GOÜ F/X’e ilgi var, fakat temkin hala ön planda. Bazı ülkelerin para birimleri dolara karşı güçlü performans sergileyecek, ama Türkiye bunlardan biri değil.

 

Absa Capital  stratejisti Mike Keenan’a göre, yüksek faiz vadeden  GOÜ F/X’in ufku parlak, çünkü yalnız Fed değil, AMB da faiz artırımını öteledi.

Geçen hafta yapılan ankete göre, GOÜ F/X’in kaderi ayrışacak. Örneğin 2019’da Güney Afrika Cumhuriyeti (GAC) randı dolara karşı yatay seyredecekken, Brezilya realinin  %4.3 değer kazanması bekleniyor.

 

“İlgi var, fakat global bir durgunluk olasılığı carry trade yapan fonları temkinli olmaya zorluyor, çünkü böyle bir senaryoda piyasa oynaklığı artarken, diğer yatırımcı türleri de riskten kaçabilir”  diye ekledi Keenan.

 

Türkiye’ye yatırım yapanların ana temalarından biri olan carry trade, yatırımcıların düşük faizli ülkelerin para birimi cinsinden borçlanıp, Türkiye gibi yüksek faiz ödeyen ülkelerin döviz veya varlıklarını satın almasını içeren bir arbitraj işlemi.

 

Reuters 2018 Eylül’de de benzer bir anket yapmış, o zaman katılımcıların çoğunluğunun GOÜ F/X’in ABD’de ivme kaybeden büyümeden dolayı dolara karşı değer kazanmasını beklediklerini saptamıştı. International Insitute for Finance istatistiklerine göre, yatırımcılar haklı çıktılar ve ilk çeyrekte GOP’a 100 milyar dolardan fazla taze para girerken, dolar da JP Morgan F/X endeksine karşı %2 civarında değer  kaybetti.

 

Maalesef, Türkiye iyimser GOP senaryolarından yarar sağlamayacak. Katılımcılar dolar/TL’nin önümüzdeki bir yılda %11 değer kazanmasını beklerken (6.25 hedef verilmiş), seçim sonrası belirsizlik ve ABD’yle bir kez daha tırmanan gerginliği risk unsuru olarak işaretliyor.

GOP’a ilgiyi sınırlı tutan gelişmelerden biri de Fed’in faiz artırımlarını ötelese dahi hala bilançosunu daraltması, yani global dolar arzını azaltması. Carry trade faizlerin düşük, kur oynaklığının sınırlı ve likiditenin bol olduğu dönemlerde iyi para kazandırıyor.

 

İkinci bir Reuters anketinde katılımcılar Fed’in bu yıl faiz artırımlarını paydos ettiğine karar kılarker, 2020’de  %40 olasılıkla bir faiz indirimi öngördü.

 

Reuters’e göre, TL bu hafta dolara karşı %0.5 değer yitirirken, yatırımcılar arasında 2018’de %30 değer kaybına neden olan felakatlerin tekrarlanacağı korkusu yerleşyor.

DBS Economics & Strategy tarafından yazılan bir raporda “AB yatırımcıları Türkiye’de artan ekonomik sıkıntı ve finansal piyasa  türbülansından kaygılı. Türkiye AB üyesi olmasa da, resesyon ülkeye ihracat yapan şirketlerin performansını bozmaya yetti” ifadesi kullanıldı.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler