Sosyal Medya

Döviz

Reel kur toparlanma trendini korumaya çalışıyor

Türkiye’nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) Şubat’ta…

Reel kur toparlanma trendini korumaya çalışıyor

Türkiye’nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) Şubat’ta 77.24 seviyesine yükseldi.

REK Eylül 2018’de gördüğü tarihi düşük seviye olan 62.50’den toparlanma devam ediyor. TCMB’nin geçen ay itibarıyla güncellediği REK veri seti artık 1994 yılına kadar geri gidiyor.

TCMB’nin güncel verilerine göre REK Eylül’deki 62.50’den Ekim’de 70’e, Kasım’da 75.73’e, Aralık’ta 76.38 seviyesine yükselmişti. Ocak’ta REK sınırlı gerileyerek 75.74’e gerilese de Şubat ayında yeniden yükseldi.

Kaynak: Bloomberg

 

REK’te son bir kaç aydır görülen yükselişte TL’de son dönemde görülen toparlanma belirleyici konumda.

REK’in 2009’dan bu yana hareketine bakılırsa dalgalı trendin büyük resimde özellikle 2016 sonrasında reel olarak değer kaybını gösterdiği söylenebilir.

Denklemde reel efektif kurun azalışı, TL’nin reel olarak değer kaybettiğini, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının düştüğünü gösteriyor.

Endeksteki değişim TCMB’nin TL’deki değer değişimlerine verebileceği tepkiler açısından yakından takip ediliyor.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • JpMorgan’ın risk algısı: Ölümcül üçlü bahis!

    Dünya genelinde büyük merkez bankalarının ekonomiye destek veren konumda kalmak için istekli olduklarını göstermeleriyle beraber, finansal piyasalarda oynaklık neredeyse buharlaşmış durumda.

  • Mahfi Eğilmez: TL Niçin Değer Kaybetti?

    Görünüşe göre döviz kurları piyasada serbestçe belirleniyor ama gerçekte kurları baskılamak için kamu bankaları aracılığıyla çeşitli müdahaleler yapılıyor. Görünüşe göre faizler piyasada serbestçe belirleniyor ama çeşitli yönlendirmelerle bankalar faizlerini sürekli aşağıya doğru çekiyorlar.

  • Golan Tepeleri: Neden şimdi?

    ABD'nin Golan Tepeleri açıklaması, daha önce aldığı Kudüs kararı ve İsrail'in İran karşıtlığı göz önünde bulundurulduğunda, son gelişmeler Ortadoğu'daki statükonun müttefiki İsrail lehine değişmeye başladığını gösteriyor.

Benzer Haberler