Sosyal Medya

Döviz

Piyasalarda yangın var

Resesyon eşiğinde sallanan dünyaya bir darbe daha. Riskli varlıklardan kaçış var!

Piyasalarda yangın var

Istanbul, 06:00

 

Cuma akşamı Wall Street’te başlayan yangın bu sabah Asya’da iyice alevlendi.  Tokyo Nikkei %3 değer kaybederken, Hong Kong Hang Seng ve Güney Kore Kospi onu %3 ve %1.5’luk kayıplarla takip ediyor.  Altın, Japon yen’i  ve ABD tahvilleri talep alırken, Çin yuan’ı   dolara karşı %0.4  geriledi. Wall Street endeks vadelileri de %2 civarında değer kaybı   yaşıyor. TL Japonya’da yen’e karşı %12 düşerek paniğin Avrupa’ya da sıçrayabileceğini anımsattı.

 

Trump’ın Çin’e  yeni ithalat vergileri deklare etmesi ve Fed’i faiz indirmediği için vatan hainliğiyle suçlaması barutu ateşledi. Jackson Hole’da büyük Merkez Bankası başkanları global durgunlukla başa çıkmak yeniden sonsuz para basmanın fayda etmeyeceğini,  yerine hükümetlerin devreye girerek daha fazla bütçe harcaması yapmasını istediler.

Hong Kong’da gösteriler şiddete dönüşürken, polis bir göstericiyi vurarak öldürdü. G7 zirvesi de kavgalı başladı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ambargolu İran Dışişleri Bakanı Zarif’i davet etmesi Amerikalılar’ı çok kızdırdı.  Trump Paris’te verdiği demeçte gümrük tarifelerini daha fazla artırmadığı için üzüntü duyduğunu beyan ederken, ABD’li şirketleri Çin’den çıkartmak için gerekirse OHAL ilan edeceği tehdidini savurdu.

 

Bloomberg’e göre riskten kaçış en fazla TL’yi vurdu. Japon yen’i karşısında %12 değer yitiren TL Ağustos 2018 yani Brunson Kriz’i düzeylerine geriledi.

 

Hafta sonu Arap ve İsrail borsalarının yaşadığı kayıplar zaten bu haftanın çok kötü başlayacağını işaret etmişti.  Pazar akşamı G7 zirvesi öncesi yaşanan anlaşmazlıklar ve Hong Kong’da bir göstericinin öldürülmesi jeo-politik risklerin ayyuka çıktığı algısını uyandırıyor.

 

Dünya ekonomisi çok kritik bir dönemeçten geçiyor. Trump’ın piyasa ve işdünyasının moralini altüst eden garip ve tutarsız açıklamalarına ara vereceğini sanmak yanlış olur.   G7’den ise dünya ekonomisine koordineli destek için karar çıkmaz.  Çin’in Hong Kong’a askeri müdahalede bulunması beklenmiyor, ama tskip edilmeli. Türkiye, Güney Afrika Cumhuriyeti ve akşam saatlerinde Arjantin’in Hong Kong’dan olumsız etkilenerek satış yaşaması bir olasılık.

 

Paniğin yatışması için Beijing’den  barış mesajları ve/ya Fed’den daha acil ve yüksek dozda faiz indirimi yönünde sinyaller gelmesi gerekebilir.

 

Türkiye özelinde ise global çalkantının yansımaları yanında, Kuzey Doğu Suriye’de güvenli bölge anlaşmasının devreye girip girmeyeceği ve Erdoğan’ın Putin ziyareti önem taşıyor. Ankara İdlib’te Esad’ın saldırılarını durdurmak zorunda.

Akşam saatlerinde ABD açıldığında Trump’ın ABD’li şirketleri Çin’den çıkartmakta ne denli kararlı olduğu ölçülecek. Bu yönde idari veya hukuki adımlar Wall Street’de çöküşe neden olabilir, çünkü SP500’e dahil şirketlerin yarısından fazlasının Çin’de sabit yatırımları var.

 

Piyasa paniğinin bir kaç hafta sürmesi halinde ise reel ekonomiye bulaşıp dünyayı resesyona itmesi takip edilmesi gereken bir riziko.

 

 

FÖŞ yazdı:  Ekonomide bitiş düdüğü çaldı

 

 

Cüneyt Akman: Arjantin-Türkiye kriz kardeşliği

 

FÖŞ video:  Global durgunluk ve Türkiye’ye yansımaları

 

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler