Sosyal Medya

Döviz

Piyasalar: İki günde  hava bozdu

2 günde yedik bitirdik iyimserliği

Piyasalar:  İki günde  hava bozdu

 

Türkiye kur istikrarı, gerileyen faizler, Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) dostu bir dış ortamdan yararlanamadı.  İdlib’te bizim isteğimiz dışında gelişene çatışmalar Türk-Suriye ve Türkiye – Rusya hattında tansiyonu artırırken, HDP belediye başkanlarının görevden alınması da gerginlik istemeyen vatandaş ve yatırımcıya şok oldu. TCMB’nin zorunlu karşılıklar kurallarını değiştirerek bankaları adeta zorla kredi vermeye itmesi de işin tuzu biberi.  Türkiye 2 gecede güzel yaz günlerinden zorlu bir siyasi-ekonomik risk paralel evrenine geçti.

 

Sonuçta, Borsa inişli-çıkışlı bir seyir izlerken, döviz ve tahviller artan risk algısının kurbanı oldu.  BİST-100 %0.78 prim yaptı.  TSİ 22:00’de dolar/TL 5.72 civarında işlem görürken, tahvil faizleri de tüm vadelerde yükselerek yabancıların bir kez daha piyasayı terkettiği izlenmini verdi.

 

Reuters geride bıraktığımız günü yorumladı

 

Dolar/TL Merkez Bankası’nın kredi büyümesini teşvik eden zorunlu karşılık (ZK) adımı ve artan jeopolitik endişelerle yaklaşık bir ayın en yüksek sevıyesi olan 5.75’i test etti. TL’deki değer kaybı tahvil bono getirilerine de yükseliş olarak yansıdı.

 

Bir süredir benzer ülkelerden pozitif ayrışma yaşayan TL bugün ise gelişmekte olan ülkeler arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerinin başında yer alıyor.

 

Traderlar, TL’nin Arjantin’den sonra en çok değer kaybı yaşadığını bu kayıp ve negatif ayrışmayı TCMB’nin ZK adımlarının kamu bankalarına getireceği 20 milyar TL’nin üzerindeki likidite artışı ve Suriye’de artan gerginliğin jeopolitik endişeleri artırmasına bağladılar.

 

TCMB’nin ZK kararı öncesi dün 5.5950 seviyesinde işlem gören dolar/TL karar sonrası 5.6585’e kadar yükseldi. Bugün de yükselişini sürdüren dolar/TL yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesi olan 5.75’i test etti. Dolar/TL saat 1639’da 5.7310/5.7345 seviyesinde işlem gördü.

 

Aynı saatte sepet bazında TL 6.0391/6.0440, euro/TL ise 6.3468/6.3528 seviyesindeydi.

 

Zorunlu karşılıklar kararı sıkıntı yarattı

 

TCMB dün ZK oranlarını ve ZK’lara ödenen faizleri/nemaları TL kredilerin yıllık büyüme oranı ile ilişkilendirdiren yeni bir sisteme geçtiğini açıkladı.

 

TCMB’nin yeni uygulamasıyla kredi büyümesi %10 ile %20 arasında olan bankalar ZK oranlarında 1 yıldan kısa vadeler için indirim sağlayacak. Böylece kredi büyümesi TCMB tarafından belirlenen kriterleri sağlayan bankaya teşvik uygulanmış olacak. ZK oranlarında kriterleri sağlayamayan bankalar için ise eski oranlar geçerli olacak.

 

Öte yandan yine kriterleri karşılayan bankalar TCMB’de tuttukları TL ZK’lar için aldıkları faiz/nemalarda artış sağlayacak. Kriterleri sağlamayan bankalar ise faiz/nemada düşüş yaşayacak.

 

Reuters’a bilgi veren bankacılar halka açık bankalar arasında yaptığı değerlendirmeden düzenlemeden tüm kamu bankalarının yararlanacağını, ancak özel bankaların mevcut durumda kriterleri bugün için karşılayamadığını belirttiler.

 

Reuters’da bugün yayımlanan haberde de sistem ile ilk etapta kamu bankalarının en büyük kazanımı sağlayacak. Bununla birlikte sistem özel bankaları da referans olarak belirlenen kredi büyümesine daha erken ulaşmaya teşvik edebilecek.

 

TCMB açıklamasına göre, yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5.4 milyar TL ve 2.9 milyar dolar karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi bekleniyor. Bu, 20 milyar TL’nin üzerinde bir likiditenin ilk etapta kamu bankaları aracılığıyla piyasaya sağlanacağı anlamına da geliyor.

 

 

İdlib’te  eller tetikte

 

Öte yandan Türkiye’nin İdlib’deki 9 numaralı gözlem noktasına gönderdiği askeri konvoy, MSB’nin yaptığı açıklamaya göre dün Khan Sheikhoun’un biraz kuzeyinde hava saldırısına uğradı ve durdu.

 

Türkiye, Rusya ile yaptığı anlaşma çerçevesinde İdlib vilayetinin çevresinde 12 tane gözlem noktası kurararak bölgede çatışmasızlık sağlamaya çalışıyor.

 

Suriyeli muhaliflerin, hükümet güçlerinin taarruzu sonucu İdlib vilayetinin güneyinde yer alan Khan Sheikhoun kasabası ile İdlib’e komşu Hama vilayetinde sahip oldukları son köy ve kasabalardan çekildiği bildirildi. Ancak Suriye hükümet güçleriyle savaşan gruplardan biri bölgeden çekilmediğini ve savaşmayı sürdürdüğü açıkladı.

 

Fed ve tahvil piyasası

 

Bankacılar bu haftanın en önemli gündem maddesinin ise ABD Merkez Bankası olacağını düşünüyorlar. ABD tahvil getirilerindeki sert düşüş ve ters verim eğrisi sonrası Powell’ın Jackson Hole konuşmasında verebileceği politika mesajları küresel piyasalarda yön belirleyici olarak izlenecek. Piyasa bu konuşmadan Fed faiz indirimi tahminlerini de güncellemesine neden olabilecek.

 

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi 9 Ağustos Cuma günü %14.98 dün valörde son işlemde %15.98 oldu. Bugün ise bileşik getiri %16.50 seviyesine yükseldi.

 

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise 9 Ağustos’ta spot kapanışta %15.22 seviyesindeydi. Dün son işlem ise %15.59 bugün son işlem %16.26 oldu.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler