Sosyal Medya

Döviz

Piyasalar G-20 zirvesini bekliyor: Dolar/TL hareketi kısıtlı bantta

Bir yandan Fed'e dair beklentiler bir yandan da Trump'ın G-20 Zirvesi'nde hem Erdoğan hem de Xi ile yapması beklenen görüşmeler öncesi piyasalarda temkinli seyirler var

Piyasalar G-20 zirvesini bekliyor: Dolar/TL hareketi kısıtlı bantta

Fed Başkanı Jerome Powell dün geceki konuşmasında ABD’nin yükselttiği gümrük vergileri ve Washington’un ticaret yaptığı başlıca ülkelerle arasındaki gerilim kaynaklı belirsizlik ile yükselemeyen enflasyonun faiz indirimi gerektirip gerektirmediği sorusuna cevap bulmaya çalıştığını söyledi.

St Louis Fed Başkanı James Bullard ise ABD ekonomisinin Temmuz ayında 50 baz puan faiz indirimi gerektirecek kadar zor durumda olmadığını söyledi.

Bu açıklamalar sonrasında Fed’in faizlerde sert indirime gideceği beklentisinin hafiflemesiyle Dolar/TL’de yukarı yönlü hareketler görüldü.

Başkan Donald Trump, ABD Doları’nın çok güçlü olduğuna ve Euronun çok zayıf olduğuna inanması ve bu durum için Fed’i suçlamaları da Dolar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, Fed’in beklenenden daha dar bir aralıkta faiz indirimi yapabileceğine işaret eden açıklamalar sonrası doların güçlenmesinin kurda yukarı hareket neden olduğunu söyleyerek, “Fed ve S-400 konusundaki gelişmeler kurda gün içinde dalgalanmalara neden olabilir. Ancak asıl kritik konu G20 zirvesi. Trend bazlı hareketler için G20’den sonraki gelişmeleri izlemek gerek. S-400 ve ABD ile ilişkiler konusu kur tarafında fiyatlamaları belirleyecek. Aynı şekilde ABD ve Çin arasında ticaret savaşları konusunda yapılacak görüşmeler de önemli olacak” dedi.

Görüşmelerde S-400’lerin alınmasındaki sonraki sürece ilişkin orta yol bulunması halinde TL lehine fiyatlamalar görüleceğini söyleyen Kavak, O zaman kurda 5.71 seviyesi, altında kalıcı olması halinde ise 5.54’lere hareket görebiliriz. Tersi durumda ise yukarı hareketlerde 5.92 seviyeleri geçilirse, 6.10’lara bir trend hareketi olabilir” dedi.

Gözler Erdoğan-Trump görüşmesinde

G20 zirvesi kapsamında yapılacak Erdoğan-Trump görüşmesi öncesi piyasanın gelişmeleri her iki yönde de fiyatlama ve yeni pozisyon alma isteği oldukça azalmış durumda. çerçevede görüşme öncesinde TL’de kazanımların da kayıpların da sınırlı kalabileceği belirtiliyor.

Bu görüşme öncesinde Ankara’nın 2016 darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı olmakla suçlanan ve ev hapsinde bulunan ABD konsolosluk çalışanı Nazmi Mete Cantürk dün serbest bırakılması dikkat çekti.

İntegral Yatırım “Dolar/TL kuru 5.80 bölgesindeki seyrini korumaya devam ediyor. TL varlıklar üzerinde hassasiyetin sürmesi kurunda hareketini tetikliyor. Dolayısıyla kurda geri çekilmeler sınırlı kalıyor. Piyasaların genelinde G20 Zirvesi öncesi temkinli seyirler var. Zirvede görüşecek olan ABD Başkanı D. Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelecek söylemler önemli olacak. Özellikle S400 konusu kritik. Kur için olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Gelişmekte olan ülke piyasalarındaki karışık seyirlerde kur açısından olumsuz algılanıyor.” yorumunu paylaşıyor.

Teknik olarak Dolar/TL kurunda geri çekilmelerin sınırlı kaldığını belirten kurum kurun 5.80 üzeri kaldığı sürece yukarı yönde eğilimini korumak isteyebileceğini dile getiriyor. Ayrıca paylaştığı günlük notunda “Ancak 5.85 bölgesinin üzerine yükselemezse bu durumda yükselişinde zayıf kalabilir. Kalıcı bir rahatlama için kurda 5.65 altı seyirlerin görülmesinde fayda var.” diye ekliyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler