Sosyal Medya

Döviz

Perşembe 250 Baz Puan Üstü Faiz İndirimi Dövizi Tetikler mi? Bloomberg “Evet” Diyor Ama…

Dünyada merkez bankaları arkası arkasına faiz indiriyor. Trader'ler yine ülke risklerine pek bakmadan getiri avcılığına çıkmış durumda. Bir süredir neredeyse bütün gelişen ülke parları ve varlıkları yükseliyor. Uluslararası Bloomberg'de kaleme alınan bir yazıda PPK'nun Perşembe günkü toplantısı kast edilerek bir uyarı geliyor: Bu hafta Türkiye, gelişen ülke piyasalarında işlem yapan trader'lara bu rahatlıklarının tehlikesi hakkında bir ders olabilir.

Perşembe 250 Baz Puan Üstü Faiz İndirimi Dövizi Tetikler mi? Bloomberg “Evet” Diyor Ama…

Yazının başlığı “Emerging Markets May Get Tough Lesson From Turkey on Complacency”… Yani, “Gelişen Ülkeler Rahatlık,Kendinden Memnunluk konusunda Türkiye’den Sert Bir Ders Alabilir!”

Kast edilen bu Perşembe yapılacak PPK toplantısı ve beklenen faiz indirimi. Bloomberg’e göre piyasa 200-250 baz puanı zaten bekliyor, bir anlamda fiyatlara dahil etmiş. Öyleyse buraya kadar TL’nin değeri olumsuz etkilenmez. Fakat diyor Bloomberg yazarları konuştukları analistlere atfen, beklenenden daha derin bir faiz indirimi yeni bir döviz krizini tetikleyebilir.

Dubai’de Bloomberg Economics Orta Doğu baş ekonomisti Ziad Daoud, kaleme aldığı raporda, “Lirada geçen yaz, Merkez Bankası’nın faiz değiştirmeyerek finans piyasalarını şaşırttığı 24 Temmuz’dan sonra ciddi bir erime başlamıştı. Bundan tam bir yıl ve bir gün sonra MB beklenenden fazla bir faiz indirimiyle yeni bir döviz krizini tetikleyebilir,” dedi ve piyasasının 200 – 250 baz puanlık bir faiz indirimi fiyatladığını sözlerine ekledi.

Bloomberg’in tahmincileri arasında Perşembe toplantısından 50 baz puan da indirim bekleyen var 800 baz puan da…

Buna rağmen TL, geçen hafta % 1,1 ile en fazla yükselen gelişen piyasa parası oldu.

Bunun bir sebebi TL’nin daha önceden başlayan gelişen piyasalar rallisinden S-400 gerilimi nedeniyle yeterince faydalanamamış olması. S-400 yaptırımları beklenenden daha hafif gelince Türkiye’de getiri kervanına geç de olsa katıldı. Fakat acaba bu gelişen piyasa rallisi devam edecek mi? Londra’da PineBridge Investments fon yöneticisi Anders Faergemann bu konuda şüpheli: “Onlar artık konjonktürel olarak aşırı değerli hale geldiler” diyor.

Trader’lar git gide temkinli olmaya başlasa da birçok merkez bankasının faiz indirme furyasına katılması onları son kalan getirilere hücuma zorluyor.

Gerçekten de artık sadece Fed, ECB, BoJ, Bof China gibi büyük merkez bankaları faiz indirimi veya diğer araçlarla parasal gevşemeye gitmiyor. Gelişen ülke merkez bankaları da bir kez daha faiz indirimi ve gevşemeye dalmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde G. Kore merkez bankası faiz indirdi. Sonra G. Afrika indirdi. Bu Cuma Rusya’nın az da olsa faiz indirmesi bekleniyor. Hindistan merkez bankası zaten bir süredir aşırı genişlemeci politikalar sürdürüyordu.

Macaristan’ın bu ay pas geçeceği düşünülüyor ama Eylülde faiz indireceği kanısı yaygın.

Afrika’da Kenya ve Nijerya’da enflasyon yükseldiği için biraz daha sıkı davranılıyor fakat Angola merkez bankası bir yıldır para politikasını gevşetmekle meşgul ve bir toplantı da Cuma günü yapacak.

 

IMF de bu Salı küresel büyüme tahminlerini yenileyecek ve muhtemelen açıklayacağı nispeten karamsar rakamla merkez bankalarının bu gevşeme hamlelerine bir cins onay vermiş olacak.

 

Bütün bu gelişmeler sırasında gelişen ekonomi paraları ile gelişmiş ülkelerinki arasındaki volatiliteyi ölçen aşağıdaki J.P Morgan’ın grafiği de olağanüstü sakinliği sürdürüyor. Böyle giderse sürdürebilecek mi peki? Sürdüremeyecekse hangi ülke paraları en büyük darbeyi yiyecek?

 

 

Bloomberg trader’ların tahminini açık açık yazmış.

Buna rağmen böylesi bir küresel faiz indirimi furyasında Türkiye bir şok yaratacak düzeyde faiz indirmez ise pekala 300 baz puan bile biraz zorlasa da fazla bir etki yaratmayabilir. Sonuçta Bloomberg haberinde de altı çizildiği üzere 200-250 baz puan inse bile reel faiz hâlâ % 6 civarlarında olacak.

Özetle TCMB oyunu doğru oynar, bir kısım faizi indirimini zamana yayar, sabırlı olursa daha bile fazla faiz indirimi için yer var gibi görünüyor. Öte yandan acul davranır ve çok radikal davranırsa?..

Onun muhtemel sonucu Bloomberg’e göre “yeni bir döviz krizi!”

**

TCMB’nin yeni başkanının daha ilk toplantıda böyle bir riski göze alması ise çok da ihtimal dahilinde gözükmeyebilir. Yani o kadar da rahatsız olmaya gerek yok denebilir mi?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler