Sosyal Medya

Döviz

Nedir bu Mrs. Watanabe’nin çektirdiği: TL’deki ani hareketlenmelerin esas nedeni neydi?

ABD-Çin arasındaki ‘ticaret savaşının’ tırmanmasıyla Asya piyasaları Pazartesi gününe düşüşle başladı. Asya borsasındaki hareketlilik Türk Lirası’nın da ABD Doları karşısında…

Nedir bu Mrs. Watanabe’nin çektirdiği: TL’deki ani hareketlenmelerin esas nedeni neydi?

ABD-Çin arasındaki ‘ticaret savaşının’ tırmanmasıyla Asya piyasaları Pazartesi gününe düşüşle başladı.

Asya borsasındaki hareketlilik Türk Lirası’nın da ABD Doları karşısında hızla değer kaybetmesine neden oldu ve Dolar/TL kuru bir süreliğine 6,39 seviyesini aşıp daha sonra 5,80 seviyelerinde dengelendi.

Dolar/TL Cuma günü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşması sonrası 5,75 civarında işlem görürken bugünün ilk saatlerinde, 30 dakikadan kısa 6,39’a kadar yükseldi.

Peki TL neden bu kadar hızla değer kaybedip bu kadar hızlı toparlandı?

Mrs Watanabe kim?

Forex piyasalarında Mrs Watanabe pozisyonlarını kapattı diye bahsedilen bir durum yaşandı. Peki kimdir bu Mrs Watanabe?

Mrs Watanabe ellerindeki yatırımı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan ve bunu da genellikle Japonya’da faizlerin yıllardır sıfır olması nedeniyle yüksek faizli ülke para birimlerinde pozisyon alma şeklinde yapan Japon kadınlarının geneline verilen bir isim olarak karşımıza çıkıyor.

Trump’ın Cuma günü yaptığı açıklamalar sonrasında güvenli liman arayışları ile yükselen yen Mrs Watanabe’nin Yen/TL pozisyonlarını da etkiledi tabii. Yen’deki hareketlenme ile birlikte Yen/TL pozisyonlarında satışa geçen Mrs Watanabe’nin etkisiyle Türk piyasalarının da kapalı olduğu saatlerde devreye giren margin call’lar TL’de normalden hızlı bir satışa yol açtı.

Ancak Türk piyasalarının da açılması ile birlikte dengelenen bu durum sonrası Dolar/TL, TSİ 10:00’da gün içi yüzde 0,71’lik bir yükselişle 5,80 seviyesinden işlem görmeye başladı.

Uzmanlar nasıl yorumladı?

Türk piyasalarına dair yorumlarıyla dikkat çeken stratejist Timothy Ash Asya’dan yayılan bir flash çöküş olarak yorumladı. Kurdaki hareketlere ilişkin olarak Arjantin’deki düşüşlerden, global volatiliteden ve Türkiye’nin para politikasındaki karışıklığa dair duyulan endişelerin yeni bir zayıf trend yarattığından bahsetti.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler