Sosyal Medya

Döviz

Merkez toplantısına kadar kur sakinliğini korur mu?

Önümüzdeki iki haftada önemli Merkez Bankalarının faiz kararlarını takip ediyor olacağız, ama bu haftanın en önemlisi bizim için TCMB... Dolar/TL kuru toplantı öncesinde temkinli seyrini koruyor

Merkez toplantısına kadar kur sakinliğini korur mu?

Dolar/TL güne 5 günün zirvesi olan 5.70’i test ederek başlarken piyasalar önümüzdeki iki haftada arka arkaya gerçekleşecek Merkez Bankalarının toplantılarına odaklanmış durumda.

Türkiye, Avrupa, ABD ve Japonya başta olmak üzere merkez bankalarının faiz kararlarını takip edeceğiz.

TCMB ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararlarını 25 Temmuz Perşembe açıklayacak. Ardından gelecek hafta Japonya Merkez Bankası ve Fed toplanacak. TCMB, Fed ve bir ihtimal de ECB’nin Temmuz toplantısında faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Merkez bankalarının gevşek para politikalarını koruyacaklarına kesin gözüyle bakılıyor.

Vadeli işlem kontratları ECB’nin mevduat faizini %43 olasılıkla 10 baz puan indireceğini fiyatlarken, ekonomistler ECB’nin faizlerde bu hafta değişiklik yapmayacağını ancak Eylül’de indirim sinyali vereceğini tahmin ediyorlar.

Küresel piyasalarda ise dolar endeksi Fed’in gelecek hafta faiz indireceği beklentisiyle gerileyen ABD Hazine tahvil getirilerinin bugün yükselmesine paralel olarak %0.2 yükseldi .

Bankacılar Fed faiz indirimi beklentilerinin 50’den 25 baz puana doğru gerilediğini, ECB’nin ise bu ay bir faiz indirimine gitmek yerine sonraki toplantıya yönelik indirim sinyali vermekle yetinebileceğini belirtiyorlar. Bankacılar daha önce küresel faizlerde keskin düşüş beklentisiyle sert değer kazançları yaşayan gelişmekte olan ülke para birimlerindeki iyimserliğin bu risklerle son günlerde bir miktar azalttığına dikkat çekiyorlar.

Üst düzey bir bankacı, “Küresel düşük faiz TL için destekleyici. Küresel faiz indirim beklentilerinin kısmen ötelenmesi olasılığı kısa vadeli baskıya neden oluyor” dedi ve ekledi:

“TL için bundan önemlisi bu haftaki faiz kararı. TCMB Başkanı Murat Uysal’ın ilk açıklamalarında para politikasında sıkılığın reel faizle ölçüldüğü, faizlerde makul bir reel getirinin korunduğu bir çerçeve söylemi öne çıkıyor. Birçok hesaplama yöntemi ve bunlara yönelik tartışmalar var. Ancak TL’de reel faiz %7, EM ortalaması ise %3 civarı diyebiliriz. Dolayısıyla reel faiz bakış açısıyla yılsonuna kadar 700 baz puan faiz indirimi yapılacağını öngörüyoruz.”

Bankacı bu hafta TCMB’den 300-350 baz puan faiz indirimi beklediğini belirterek, “Enflasyonda düşüş beklentisi ve yavaş büyümenin faiz indirim sürecini desteklediği aşikar. Ancak TCMB açısından makul reel getiri nedir? Bu sorunun yanıtı çok önemli. Faiz indirimlerinin ne kadar önden yüklemeli tercih edileceği TL açısından ise kısa vadeli önemli bir risk. Küresel piyasalar destekleyici olsa da TL’de yüksek bir indirim riskinin bugün fiyatlarda bir baskı unsuru yarattığını görebiliyoruz. Bu baskı kısmen de olsa TCMB kararına kadar devam edecektir.”

Kurumların beklentileri

Dolar/TL dün 5.6525-5.6925 bandında bir seyir izledikten sonra 5.67 civarında günü tamamlamıştı. Kur bu sabah ise 18 Temmuz’dan beri ilk kez 5.70 seviyesini test ederek güne başladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta Türkiye’ye yönelik yaptırım öngörmediği şeklinde algılanan ilk açıklaması ile geçen hafta 5.6140 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL saat 0907’de 5.6960/5.7010 seviyesinde işlem görüyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 6.0352/6.0408, euro/TL ise 6.3744/6.3808 seviyesinde.

Reuters’ın 25 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda %24 seviyesinde olan politika faizinin Temmuz’da %21.5 seviyesine çekilmesi, yılsonunda ise 600 baz puan düşüşle %18 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Temmuz için beklentiler %19-23 yani 100-500 baz puan indirim aralığında şekilleniyor.

Reuters’ın görev değişiminin hemen ardından yaptığı ankette Temmuz beklentisi 100 baz puan artarak 200 baz puana yükselmiş, yıl sonu için ise 425 baz puan seviyesinde oluşmuştu. TCMB’nin 400 baz puanın üzerinde bir faiz indirimi yapmasının kurda bozulmaya neden olabileceğini belirtiyorlar.

İntegral Yatırım günün başındaki paylaşımında “Dolar/TL kuru bu haftaki Merkez Bankası toplantısı öncesinde hassasiyetini koruyor. Piyasalarda 300-400 baz puan aralığında bir faiz indirimi beklentisi bulunuyor. Bu beklentinin fiyatlamalara dâhil edildiği görülüyor. Ancak 25 Temmuz günü yapılacak indirimle daha net bir fiyatlama görebiliriz. Piyasaların beklentisi doğrultusunda bir indirim kuru çok rahatsız etmez. Ancak TCMB agresif kalırsa bu durum kurun yukarı yönlü hareketine neden olabilir. Dolayısıyla 25 Temmuz gününe kadar kurda temkinli seyrin sürmesi bekleniyor. Bugün icin takvim sakin, olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var.” diyor.

Kurum beklentisinde “Şimdilik 5.65-5.75 aralığındaki seyrin sürmesi beklenebilir. Bu aralığın altında veya üzerinde bir alan görülmediği sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor gibi duruyor.” diye ekliyor.

QNB FinansInvest’ten Serdar Pazı “Diğer gelişmekte olan ülke para birimleri ile beraber TL dolar karşısında haftaya sınırlı değer kayıplarıyla başladı. Dolar kurunda 5,65 seviyesi altında kalıcı denge oluşamaması ile beraber 5.72 direnç olarak takip edilecektir.” beklentisini paylaşıyor.

Işık Menkul Değerlerden Yusuf Kavak “Dün kur açısından yine; 25 Temmuz TCMB/PPK(Para Politikası Kurulu) toplantısına dair öngörüler ve “S400-F35” ikilemi ile “Doğu Akdeniz Enerji Koridoru” eksenindeki risklerin durumu yurt içi kaynaklı olarak etkiliydi. Sabah saatlerinde risk unsurlarına dair gelen bazı spekülatif haber akışları ile yukarı yönlü hareketler ortaya çıkarken, yurt dışı taraftan da; FED’in, 31 Temmuz akşamı açıklanacak olan FOMC kararlarına dair beklentiler(25 Bp. ihtimalinin 50 Bp. ihtimaline göre yeniden baskın çıkması ile Dolar güçlendi) ve küresel risk unsurlarına dair riskler kaynaklı olarak Dolar Endeksi fiyatlamaları üzerinden gün içerisinde hareketlilik gördük. Dün açıklanan Merkezi Yönetim Borç Stoku verisinde ise; geçtiğimiz ayki tarihi rekor seviyeden 1,2 Milyar TL gerileme görüldü. Bugün de iç tarafta; Tüketici Güven Endeksi verisini takip edeceğiz. ABD tarafında da; Mevcut Konut Satışları verisinin açıklanacağı günde ayrıca, gerek iç taraftaki(S400, Doğu Akdeniz) gerekse küresel cephedeki(Ticaret Savaşları, İran, Brexit vb..) risk unsurlarına dair gelebilecek haber akışları ve FED ile TCMB’nin yaklaşan faiz ve politika kararlarına dair öngörüler yine kurda volatil işlemlere neden olabilir.” diyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler