Sosyal Medya

Döviz

Lira’da iyimserlik devam edebilir

Investing.com’da yer alan makalesinde Şenay Şerefoğlu Lira’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Temmuz ayında en iyi performansı gösterdiğini belirtiyor.…

Lira’da iyimserlik devam edebilir

Investing.com’da yer alan makalesinde Şenay Şerefoğlu Lira’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Temmuz ayında en iyi performansı gösterdiğini belirtiyor.

“Mart 2018’de ABD’nin ithal ürünlere ek vergi uygulaması ve sonrasında Çin ile olan sürecin ticaret savaşlarına dönüşmesi küresel büyüme üzerinde büyük risk yarattı. Dünyanın en güçlü iki ekonomisi arasındaki çatışma yatırımları durdurdu ve üretimi zayıflattı. İlk etki Çin ekonomisinde görüldü, ardından ABD’de PMI başta olmak üzere göstergelerde zayıflama başladı ve enflasyon da istenen toparlanmayı sağlayamadı.

Euro Bölgesi’nde ise küresel risklere karşın bölge özelinde de riskler arttı, bölgenin en güçlü iki ekonomisi olan Almanya ve Fransa’da PMI son yılların en düşük seviyesine inerken büyüme de hasar aldı. Ayrıca İngiltere ile olan brexit belirsizliği ve İtalya bütçesindeki anlaşmazlıklar da bölgeyi yordu.

2019’a tatsız başlayan ekonomilerde yılın 2. Çeyreği itibariyle durum daha da zorlaştı ve Çin Merkez Bankası piyasalara destek sağlamak için genişleme adımlarını artırırken Avrupa Merkez Bankası da yeniden genişlemeci politikaya geçerek varlık alımlarının ardından faiz aracını gündeme getirdi. Fed ise önce yıl içi faiz artışından vazgeçti, ardından Haziran itibariyle göstergelerdeki zayıflama nedeniyle faiz indirimi sinyali verdi.

Son hafta ECB Eylül için faiz indirimi olasılığını artıran açıklamalarda bulunurken Fed’in ise yarınki toplantıda 0,25 bp faiz indirimine gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Küresel ekonomide gelinen bu nokta gelişen ülkeler için olumlu, ancak son haftalarda beklenenin aksine gelişen ülke fonlarından çıkış yaşanıyor, bu süreçte pozitif ayrışan tek ülke varlıkları TL ve Arjantin pesosu oldu, bunun en büyük nedeni ise bu iki para biriminin son yılda en sert düşüşü yaşamaları oldu.

TL varlıklardaki duruma baktığımızda;

Faiz indiriminin ardından gelen kısa süreli düşüşün ardından TL yükselişe geçti. USD/TRY 5,57 ve EUR/TRY 6,21 seviyesine gerilerken yıllık gösterge faiz %16’nın altına ve 5 yıllık CDS primi de 350 bp altına geriledi. BIST 100 tarafındaki yükseliş ivmesi ise yüksek değil, endeks 100 bin 104 bin aralığını koruyor.

Yarınki FOMC toplantısında komitenin 0,25 bp faiz indirimine gitmesi ve yıl içinde beklenen 2 faiz indiriminin daha olabileceğine dair güvercin mesajlar vermesi GOP’lara destek sağlayabilir ve S-400 ve Doğu Akdeniz gerginliğinde de olumsuz bir haber akışı yaşanmaması ile TL tarafındaki iyimserlik bu hafta da devam edebilir.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler