Sosyal Medya

Döviz

Kurda son durum: Haftaya sakin başladık, gözler Powell’da

Majör ekonomilerin yavaşlayan büyümeyi yeni teşviklerle desteklemek için çabalayacağına dair umutlar arasında, Hazine verimleri son düşük seviyelerden toparlandıkça, Pazartesi günü…

Kurda son durum: Haftaya sakin başladık, gözler Powell’da

Majör ekonomilerin yavaşlayan büyümeyi yeni teşviklerle desteklemek için çabalayacağına dair umutlar arasında, Hazine verimleri son düşük seviyelerden toparlandıkça, Pazartesi günü ABD doları döviz sepeti karşısında iki haftanın yüksek seviyeleri yakınında gezindi.

Düşen verimler geçen hafta 2 yıllık/10 yıllık Hazine verim eğrisinin 2007’den bu yana ilk defa tersine dönmesine sebep oldu. Bu olay genel olarak, gözleri Fed’in faiz oranı tartışmasına çeviren bir resesyon sinyali olarak kabul ediliyor.

Son dönemde ticaret savaşları, ters verim eğrisi, Hong Kong ve Arjantin endişeleri başta olmak üzere birçok etken piyasalarda sert satış baskısı yarattı. Cuma günü itibarıyla satış baskısı kısmen sakinledi ancak iyimserlik satış baskısını henüz terse döndürecek kadar kuvvetli olmadı.

Tokyo IG Securities’de kıdemli FX stratejisti Junichi Ishikawa, “bu haftanın esas olayı Jackson Hole sempozyumu ve Fed Başkanı (Jerome) Powell’ın konuşması” dedi.

Powell Cuma günü Wyoming, Jackson Hole’deki yıllık merkez bankacıları toplantısında bir konuşma yapacak.

İLGİLİ HABERIşık Ökte yazdı:  Jackson Hole öncesi piyasalar neyi fiyatlıyor?Işık Ökte yazdı:  Jackson Hole öncesi piyasalar neyi fiyatlıyor?

Ishikawa, “Powell’ın faiz oranları üzerine söyledikleri ve piyasanın Fed’in yapmasını beklediği şey arasındaki çelişki sürerken, söylemesi gerekenler ilgiyi çekiyor” dedi

Fed Temmuz ayında faizleri düşürdükten sonra, Powell gevşemenin indirim serisinin bir başlangıcı olmadığını söyledi. Ancak piyasalar Fed’in Eylül ayındaki politika toplantısında 25 puanlık bir indirim daha yapmasını bekliyor.

Resesyon endişelerine verilen tepkiler güçlü

Çin Merkez Bankası Cumartesi günü şirketlerin borçlanma maliyetlerini düşürmeye ve ABD ile olan ticaret savaşı nedeniyle yavaşlayan büyümeyi desteklemeye yardım etmek için faiz oranı reformlarını açıkladı.

Ayrıca Almanya’nın maliye politikasını gevşetebileceğine işaret eden haberler büyük küresel ekonomilerin büyümeyi destekleyici adımlar atacağı beklentilerini güçlendirdi.

Ancak yatırımcıların iyimserliği Washington’un Çinli telekomünikasyon üreticisi Huawei Technologies’in ABD’li şirketlerden ürün almasına izin vermeye devam edip etmeyeceğine dair kararı öncesinde sınırlı kalabilir.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi Reuters’a yaptığı yorumda, “Küresel riskten kaçışın Türkiye piyasalarında yarattığı etkinin Almanya ve Çin’den gelen destekleyici açıklamalarla azaldığını görüyoruz. Resesyon endişelerine verilen tepkiler güçlü” dedi ve ekledi:

“Bu hafta en önemli gündem Fed olacak. ABD tahvil getirilerindeki sert düşüş ve ters verim eğrisi sonrası Powell’ın Jackson Hole konuşmasında verebileceği politika mesajları küresel piyasalarda yön belirleyici olacaktır. Piyasa bu konuşmadan faiz indirimi tahminlerini de güncelleyecektir.”

Bugün Türkiye cephesinde Hazine 16 Eylül 2020 itfalı kuponsuz tahvilin ve 6 Ağustos 2025 itfalı FRN’nin yeniden ihraçlarını gerçekleştirecek. Hazine yarın düzenleyeceği bir ihale ve bir kira sertifikası ihracı ile Ağustos programını tamamlayacak.

İntegral Yatırım “Dolar/TL kuru yeni haftaya 5.55-5.60 aralığında başladı. Bugün için kurda olağanüstü bir durum olmadıkça bu seyrin sürmesi beklenebilir. Veri takvimi açısından hazine ihaleleri takip edilecek. Ancak bunların kur üzerinde ciddi bir hareket yaratması beklenmeyebilir. Kur için olası haber akışları yine yakından takip edilmeli.” derken, “Kur için 5.55-5.60 aralığının üzerine doğru tepkilerde 5.65 seviyesi izlenebilir. Buna karşın olası geri çekilmelerde ise 5.55 altı kapanışlar önemli olacaktır.” yorumunda bulundu.

İLGİLİ HABERÇin Merkez Bankası'ndan yeni destekÇin Merkez Bankası’ndan yeni destek

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler